"Koszty samej przebudowy platformy są niższe w stosunku do tego, co mówiliśmy w ubiegłym roku, o 40%. Na całym projekcie to jest ponad 200 mln zł mniej. Mniej wydamy, a zrobimy to samo" - powiedział Olechnowicz na konferencji prasowej.

Testowe wydobycie ropy ze złoża B8 planowane jest jeszcze w tym roku. Na przełomie I/ II kw. 2016 r. planowana jest regularna produkcja.

Jak wyjaśnił wiceprezes Grupy Lotos i prezes Lotos Petrobaltic Zbigniew Paszkowicz, oszczędność wynika m.in. z zakupu nowej platformy o większych możliwościach, dzięki czemu możliwa była rezygnacja z funkcji wiertniczych starej platformy Petrobaltic.

Spółka przeprowadziła nowy przetarg na modernizację dotychczasowej platformy.

"Dodatkowym elementem było to, że powtórzenie przetargu było realizowane w innych warunkach otoczenia rynkowego, na tym również w odpowiedni sposób skorzystaliśmy" - powiedział Paszkowicz.

Przetarg na prace stoczniowe został już rozstrzygnięty - zwycięzcą jest Energomontaż Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta, ale trwa jeszcze okres, w którym zainteresowani mogą złożyć odwołania.

"Zakładam, że w najbliższych dniach będzie możliwe podpisanie umowy. Oczywiście, umowa będzie miała warunek zawieszający w postaci uruchomienia finansowania" – powiedział Paszkowicz dziennikarzom.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.