- Myślę, że jesteśmy bardzo blisko porozumienia w sprawie pierwotnej nadwyżki w najbliższych kilku latach - powiedział włoskiej gazecie. - Potrzebne jest jeszcze pozytywne nastawienie kredytodawców w sprawie propozycji alternatywnych do cięcia emerytur czy wprowadzania środków wywołujących recesję.

Czas ucieka

Wierzyciele Grecji ostrzegają, że czas na osiągnięcie porozumienia dobiega końca. W środę Tsipras ma spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francoisem Hollandem, aby przełamać impas w negocjacjach. Zastój ten podsyca spekulacje, że unijni partnerzy Grecji przestaną próbować zatrzymać ją w strefie euro. Jednak zdaniem Tsiprasa wierzyciele ustąpią - To byłby początek końca strefy euro. Jeśli dojdzie do załamania się negocjacji, konsekwencje dla europejskich podatników będą bardzo kosztowne - powiedział.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Odblokowanie tych środków jest kluczowe, gdyż grecka kasa jest pusta i zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.