W celu przyspieszenia wzrostu, GPW m.in. uprości architekturę Catalyst.

"Rynek Catalyst jest strategicznym filarem rozwoju. Chcemy, by jego rozwój przyspieszył, a środki ku temu to m.in. uproszczenie architektury tego rynku, co zaprezentujemy już wkrótce. Będziemy intensyfikować działania sprzedażowe w celu pozyskiwania emitentów wraz z BondSpot, m.in. w ramach kampanii 'Kapitał dla rozwoju'" - powiedział Zawada podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że aktywizacja banków na giełdowym rynku obligacji jest również celem giełdy w ramach umacniania Catalyst.

"Giełda podejmuje działania w kierunku systematycznej poprawy jakości rynku i jego emitentów. Wzmacniamy oczekiwania i kryteria wobec emitentów. Staramy się również rozwijać bezpośrednią współpracę z emitentami, aby dążyć do minimalizowania kryzysowych sytuacji i zwiększania bezpieczeństwa posiadaczy obligacji" - dodał wiceprezes GPW.

Partner zarządzający Grant Thornton Maciej Richter podkreślił, że utrzymuje stabilny przyrost emitentów i emisji na Catalyst i rynek osiągnął już masę proporcjonalną do gospodarki. Całkowita jego wartość na koniec 2014 r. to ponad 540 mld zł, a papiery nieskarbowe to 64 mln zł.

Według raportu Grant Thornton o rynku Catalyst, w 2014 roku spośród 7,6 mld zł pozyskanego na rynku długu kapitału aż 7,4 mld zł stanowiły obligacje korporacyjne. W ub.r. 112 emitentów wprowadziło do obrotu 177 serii obligacji.