Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła o 0,1 pkt miesiąc do miesiąca do 10 proc.. To najlepszy wynik od 7 lat, poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister spodziewa się jednocyfrowego wyniku już we wrześniu.

- Wszystko wskazuje na to, że już we wrześniu bezrobocie w Polsce będzie jednocyfrowe. Zawsze podkreślam, że to ogromny sukces polskich przedsiębiorców. Tutaj w Krynicy, gdzie dziś bije serce gospodarcze Polski, zwracam się z apelem do pracodawców o podwyżkę wynagrodzeń i większa stabilizację zatrudnienia. Tylko wtedy będziemy mogli mówić także o sukcesie pracowników - dodał minister.

W urzędach pracy na koniec sierpnia zarejestrowanych było 1 565 tys. osób, wynika z szacunków resortu pracy. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba osób bezrobotnych spadła o ponad 20 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się na w województwie śląskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.

Pracodawcy w sierpniu zgłosili do urzędów pracy 119 tys. ofert zatrudnienia. Tak dobrego wyniku w sierpniu nie było od 2001 r., czyli odkąd Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi takie statystyki.

Według przyjętego ostatnio przez rząd (wstępnie) projektu przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 10,5 proc. na koniec 2015 r. i spadnie do 9,7 proc. na koniec 2016 r., zaś na koniec kolejnego roku wyniesie 8,9 proc.

>>> Polecamy: Dlaczego mamy karać podatkami sklepy, w których najchętniej robimy zakupy?