Tymczasem amerykańska Energy Information Administration (EIA), będąca częścią amerykańskiego Departamentu Energii, przedstawiła swoje wyliczenia dotyczące produkcji ropy naftowej z łupków w USA. Według EIA, w październiku ma ona spaść o 80 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 5,21 mln baryłek dziennie (z wrześniowych 5,29 mln baryłek dziennie).

Byłaby to już szósta zniżka produkcji z rzędu. Jednocześnie EIA zaznacza, że efektywność funkcjonujących w USA wiertni rośnie. Według tej instytucji, w październiku zwiększy się ona na kluczowych polach naftowych: Bakken, Permian Basin oraz Eagle Ford.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej WTI testują ważne techniczne wsparcie w okolicach 44 USD za baryłkę. Wciąż powstrzymuje ono stronę podażową, jednak niewykluczone, że w najbliższych dniach dojdzie do jego przełamania, zwłaszcza jeśli będą temu sprzyjać dane makro.

Cena gazu ziemnego w USA przebiła silny techniczny opór.

Jednym z lepiej radzących sobie surowców na początku bieżącego tygodnia był gaz ziemny. Cena gazu w USA wzrosła wczoraj o 2,7%. Co ważne, pokonała ona tym samym istotny poziom technicznego oporu w okolicach 2,70 USD za mln BTU. Bariera ta skutecznie odpierała stronę popytową przez wcześniejsze niemal 3 tygodnie. Cena gazu ziemnego poruszała się jednak przez te trzy tygodnie bardzo blisko poziomu oporu, co sygnalizowało siłę popytu i możliwość wybicia się ponad ten poziom.

Wczoraj EIA podała, że w październiku spodziewa się spadku produkcji gazu ziemnego z łupków w USA o 208 mln stóp sześciennych do poziomu 44,8 mld stóp sześciennych. Oczekiwany spadek produkcji nie dziwi, biorąc pod uwagę niskie ceny gazu ziemnego na globalnym rynku i dążenia amerykańskich firm wydobywczych do ograniczania wydobycia.

Pokonanie oporu na 2,70 USD oznacza, że notowaniom gazu ziemnego w USA otworzyła się droga w górę. Kolejnym ważnym punktem oporu jest rejon 2,92 USD za mln BTU. Dotarcie do niego jest możliwe – jednak nawet jeśli do tego dojdzie, to warto pamiętać, że cena gazu w USA wciąż porusza się w trendzie spadkowym.