Podkreślił on, że Bruksela kontynuuje rozmowy z rządem w Warszawie na temat planów restrukturyzacyjnych polskich kopalń.

Unijni urzędnicy od kilku miesięcy badają plany rządowe dotyczące wsparcia dla Kompanii Węglowej, by sprawdzić czy są one zgodne z unijnymi regulacjami. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało dziś, że Nowa Kompania Węglowa nie powstanie na czas - do końca tego miesiąca - z powodu zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Cardoso nie skomentował bezpośrednio tych informacji, ale napisał, że Bruksela odnotowała oświadczenie rządu. „Komisja jest gotowa przeanalizować wszystkie nowe propozycje, jeśli - i kiedy - je otrzymamy, oraz kontynuować rozmowy z polskimi władzami w sposób konstruktywny” - oświadczył rzecznik. Wcześniej, na konferencji prasowej podkreślał on, że Komisja jest „w bliskich i regularnych kontaktach” z polskimi władzami w sprawie szczegółów planów restrukturyzacyjnych kopalń.

Na początku marca Polska przesłała oficjalny wniosek do Komisji Europejskiej ws. pomocy publicznej dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z unijnymi przepisami pomoc publiczna może zostać przyznana dla niekonkurencyjnych kopalń węgla z planowaną datą zamknięcia na podstawie szczegółowego planu przedstawionego przez rząd. Środki mają być wtedy przeznaczone na pokrycie strat związanych z likwidacją kopalni i kosztów wynikających z przekwalifikowania pracowników i innych świadczeń socjalnych. Komisja musi dać zielone światło dla wsparcia państwa. 

>>> Czytaj też: Sytuacja Rosji jest dramatyczna. Nawet przyjaciele Putina nie mogą już kraść