Zakończenie budowy planowane jest na czerwiec 2017 r. Budowa fundamentów dla wytwórni tlenu rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku, a montaż pierwszych urządzeń - w I kw. 2017 r.

"Umowa na projekt i budowę tej instalacji została 10 września podpisana przez Grupę Lotos z Linde AG, Engineering Division. Umowa zawiera również kluczowe warunki przyszłej umowy na obsługę tej instalacji, która zostanie zawarta z Linde Gas Polska Sp. z o.o." - czytamy w komunikacie.

Tlen z budowanej wytwórni zostanie wykorzystany do zwiększenia efektywności procesu odsiarczania komponentów gotowych paliw, które będą wytwarzane w ramach programu EFRA. Efektywniejsze odsiarczanie w instalacji koksowania będzie możliwe dzięki wzbogaceniu tlenem powietrza używanego w procesie utleniania siarkowodoru, tzw. proces Clausa. Niezbędny do tego tlen będzie wytwarzany przez instalację wytwórni tlenu, jaka powstanie w gdańskiej rafinerii.

"Zgodnie z technologią, aby móc odsiarczać półprodukty programu EFRA trzeba zwiększyć możliwości produkcji siarki z siarkowodoru na instalacjach Clausa. W tym celu, zgodnie z wybranym rozwiązaniem, niezbędne jest dostarczanie do tych instalacji tlenu, który zwiększy wydajność procesu" - powiedział Grzegorz Zgoda, szef Biura Wsparcia Inżynierskiego Projektu EFRA, cytowany w komunikacie.

"Budowa wytwórni tlenu to ważna część programu EFRA. Dzięki wyborowi profesjonalnego i renomowanego partnera do realizacji tej inwestycji - tlen popłynie na instalacje Clausa bez opóźnień" - dodał Grzegorz Błędowski, dyrektor ds. Projektu EFRA w Grupie Lotos.

Instalacja OGU będzie własnością Grupy Lotos. Inne podstawowe instalacje składające się na program EFRA należeć będą do Lotos Asfalt.

Lotos Asfalt podpisał w lipcu z Kinetics Technology kontrakt o wartości 1,26 mld zł na projektowanie techniczne, dostawy oraz budowę "pod klucz" trzech głównych instalacji w ramach programu EFRA: instalacji opóźnionego koksowania (DCU), instalacji produkcji wodoru (ang. Hydrogen Generation Unit, tj. HGU) oraz instalacji hydroodsiarczania benzyny (ang. Coker Naphtha Hydrotreating Unit, tj. CNHT). Zakończenie realizacji kontraktu planowane jest na 2018 r.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.