We wtorek po otwarciu handlu na wielu giełdach zniżki indeksów wynosiły po ponad 1 proc.

Nie ma pocieszających informacji z Chin, a publikowane kolejne dane makro wcale nie wskazują, żeby było lepiej, chociaż rząd podejmuje działania stymulujące wzrost w gospodarce.

W poniedziałek podano w Chinach, że zyski przedsiębiorstw spadły w sierpniu aż o 8,8 proc., po spadku w lipcu o 2,9 proc. To najmocniejszy spadek tego wskaźnika, od kiedy chiński rząd rozpoczął jego publikowanie w październiku 2011 r.

Również spodziewana w USA podwyżka stóp procentowych i to w niedługim czasie ma wpływ na sentyment na rynkach.

"Spowolnienie w Chinach zaczyna się przenosić też na inne azjatyckie rynki. Widać słabość w Brazylii i Australii" - mówi Toshihiko Matsuno, główny strateg SMBC Friend Securities Co. w Tokio. "Widać też słabe wyniki na rynkach wschodzących" - dodaje.

Matsuno wskazuje, że nie wiadomo, kiedy obawy rynków o Chiny wygasną. "Nadal nie wiemy, kiedy obawy rynkowe o spowolnienie gospodarcze w Chinach wygasną" - ocenia. "Dlatego inwestorzy wolą gotówkę i bezpieczne aktywa" - dodaje.

"Wkrótce wejdziemy w sezon publikacji wyników kwartalnych spółek i wówczas inwestorzy bardziej skupią się na danych mikro" - przypomina tymczasem James Buckley, zarządzający Baring Asset Management w Londynie.

"Uważam, że najgorsze z wyprzedaży na giełdach możemy mieć już za sobą" - wskazuje.

O 11.00 inwestorzy w Europie poznali wskaźnik zaufania w gospodarce strefy euro we wrześniu. Dane pozytywnie zaskoczyły rynek.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł we wrześniu 105,6 pkt. wobec 104,1 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała Komisja Europejska. Analitycy tymczasem spodziewali się pogorszenia sentymentu i spadku indeksu do 104,1 pkt. ze 104,2 pkt. przed korektą.