Rządząca Turcją Partia Sprawiedliwości i Rozwoju jest faworytem wyborów. Nie wiadomo jednak, czy tym razem sprawującym od 14 lat władzę konserwatystom uda się zdobyć większość parlamentarną, czy po wyborach znów rozpoczną się negocjacje. W czerwcu zakończyły się one rozpisaniem nowych wyborów, choć partia AKP zdobyła 40 proc. poparcia.

Przeciągający się kryzys polityczny to nie jedyne zmartwienie Turcji. Sytuacja w sąsiedniej Syrii stale się pogarsza, a tak zwane Państwo Islamskie stale rośnie w siłę. Od czasu ostatnich wyborów przestało obowiązywać zawieszenie broni z Kurdami, a w dwóch krwawych zamachach przypisywanych Państwu Islamskiemu zginęło ponad 130 osób.

>>> Czytaj też: Koniec gospodarczego cudu. Turecka gospodarka spada w przepaść

Eksperci uważają, że prezydent Erdogan chce zapewnić swojej partii większość w parlamencie, aby móc zmienić konstytucję i znacząco zwiększyć uprawnienia głowy państwa.

Głosowanie potrwa do godz .14.00 polskiego czasu na wschodzie, a do 15.00 - na zachodzie kraju. Łącznie uprawnionych do udziału w wyborach jest około 54 milionów osób.