Komisja proponuje zaostrzenie przepisów, dotyczących nabywania i posiadania broni w Unii Europejskiej, by ograniczyć możliwości, że dostanie się ona w ręce przestępców i terrorystów. "Wprowadzamy bardziej surowe zasady, by całkowicie zakazać posiadania niektórych rodzajów broni półautomatycznej przez osoby prywatne" - powiedziała unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego, Elżbieta Bieńkowska. Zaostrzone mają być też zasady nabywania broni przez Internet czy posiadania broni przez kolekcjonerów. "Nie oznacza to, że kolekcjonerzy nie będą mogli nabywać broni, ale będą musieli mieć na to wcześniej pozwolenie" - powiedziała Bieńkowska.

Propozycja Brukseli została przedstawiona zaledwie kilka dni po zamachach w Paryżu. "Nie możemy zapewnić, że teraz nic się nie wydarzy i że będziemy w pełni bezpieczni, ale z naszej perspektywy zrobiliśmy co mogliśmy i w najszybszym możliwym tempie" - podkreślała Elżbieta Bieńkowska. Teraz propozycjami Komisji zajmą się państwa członkowskie i eurodeputowani.

Bruksela zaproponowała także wspólne standardy dotyczące broni, która została pozbawiona zdolności użytkowej. Często bowiem zdarzało się, że taka broń - gdy dostała się w ręce przestępców - była używana ponownie, nawet podczas zamachów terrorystycznych. Chodzi między innymi o zakaz posiadania najbardziej niebezpiecznych rodzajów broni, nawet jeśli teoretycznie nie można już z niej strzelać. Dziś przedstawiciele krajów członkowskich jednomyślnie wyrazili zgodę na zaostrzenie zasad w tym zakresie.

>>> Czytaj też: Koniec epoki europejskiego spokoju. Rozpoczęła się wojna światów