statystyki

W 2016 roku pracownicy przejmą "władzę" na rynku pracy

25 stycznia 2016, 18:40
Źródło:IAR

Rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia i taki trend powinien utrzymać się w tym roku. Tak uważają eksperci rynku pracy.

Reklama

Reklama

pracownik łamiący zasady BHP

pracownik łamiący zasady BHP

źródło: ShutterStock

Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan, zatrudnienie i wynagrodzenia rosną zwłaszcza w sektorze przedsiębiorstw i ta tendencja nie powinna w tym roku się zmienić. Presja na wynagrodzenia będzie zaś wynikała z tego, że pracodawcy chcą tworzyć coraz więcej miejsc zatrudnienia. Także z tego, że chętnych na podjęcie pracy jest coraz mniej.

Pracodawcy są również skłonni oferować podwyżki tym, których chcą zatrzymać w swoich firmach. Trend na rynku pracy jest bowiem taki, że opłaca się pracę zmieniać. Jak twierdzi Grzegorz Baczewski, zwykle łatwiej jest otrzymać wyższą podwyżkę kiedy zmieni się firmę, niż kiedy poprosi się dotychczasowego pracodawcę o podniesienie pensji.

Grzegorz Baczewski zwraca uwagę, że wysoki poziom popytu na pracę to efekt dobrej koniunktury, która trwa już od dłuższego czasu.

Na wzrost wynagrodzeń w tym roku wpłyną też regulacje prawne. O 100 złotych, do 1850 złotych wzrosła bowiem płaca minimalna. Są są też zapowiedzi ustalenia minimalnej stawki godzinowej dla pracujących na umowach zleceniach i dla samo zatrudnionych oraz zapowiedzi rozprawiania się z umowami cywilnoprawnymi, które często były zawierane na niższe stawki. Jeśli będą zamieniane faktycznie na umowy o pracę, to należy się spodziewać, że wzrosną wynagrodzenia - podkreśla Grzegorz Baczewski.

>>> Polecamy: Trwa wojna o specjalistów. Którym krajom najbardziej grozi „drenaż umysłów”?

Reklama

Reklama

  • cz(2016-01-25 21:12) Odpowiedz 20

    Już to widzę. Do jakiegoś odbierania maili w BPO/SSC potrafią człowieka szkolić kilka dni. A na analityka finansowego chcą ludzi, którzy sami wszystko będą ogarniać. Ładny rynek pracownika...

  • bubu(2016-01-25 21:33) Odpowiedz 01

    Prędzej prezes sam będzie pracować niż da fachowcowi podwyżkę 5 zł na miesiąc, a miesiąc później zatrudnia ukraińca i płaci mu 2 tysiące wiecej niż Polakowi za taką samą pracę. Gdzie tu logika?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze