statystyki

Szwajcaria może wprowadzić dochód gwarantowany. Zadecyduje referendum

29 stycznia 2016, 21:10 | Aktualizacja: 29.01.2016, 21:11
Źródło:Media

Jeśli pomysł wprowadzenia dochodu gwarantowanego zostanie przyjęty w referendum, każdy Szwajcar będzie otrzymywał 2,5 tys. franków szwajcarskich miesięcznie.

Reklama

Reklama

Frank szwajcarski

Frank szwajcarski

źródło: Bloomberg / Adrian Moser

Pomysł wychodzi od szwajcarskich intelektualistów. Rząd federalny zadecydował, że referendum w tej sprawie odbędzie się 5 czerwca tego roku - pisze za "The Local" "Puls Biznesu".

Szwajcaria jest pierwszym krajem na świecie, który podda pod głosowanie możliwość wprowadzenia powszechnego gwarantowanego dochodu. Inicjatywa spotkała się ze sprzeciwem krajowych polityków, zarówno lewicy, jak również prawicy.

Roczny koszt wprowadzenia programu zamknąłby się według szacunków w kwocie 208 mld franków szwajcarskich. Około 153 mld CHF pochodziłoby z podatków, a pozostałe 55 mld CHF miałoby zostać przeniesionych z wydatków na ubezpieczenia społeczne.

Projekt przewiduje także wprowadzenie dochodu na każde dziecko w wysokości 625 franków.

Dochód podstawowy jest to taka forma wsparcia, która gwarantuje wypłatę pewnej kwoty bezwarunkowo i indywidualnie wszystkim obywatelom. Nie wymaga też w przeciwieństwie do modelu ubezpieczeń społecznych żadnego „wkładu własnego”. W ramach dochodu podstawowego każda osoba miałaby otrzymywać identyczną kwotę bez względu na płeć, wiek, stanowisko pracy, stan cywilny, sytuację rodzinną itp.

Istnieją różne koncepcje, na przykład możliwości zwiększenia tej kwoty w przypadku niepełnosprawności lub zmniejszenia, w przypadku dzieci. Podstawowe wynagrodzenie miałoby być wypłacane jednostkom, jednak Sam Brittan i Steven Webb wysunęli kontrpropozycję, rodzinnego dochodu obywatelskiego, wypłacanego podstawowej grupie społecznej.

Jak wysoki miałby być dochód podstawowy? Podstawowy próg, będący częścią jego definicji, powinien być ustalony w danym kraju na poziomie umożliwiającym pokrycie podstawowych kosztów życia. Wiele zależy oczywiście od definicji „ubóstwa” i „podstawowych kosztów życia”, w celu uściślenia konieczne byłoby więc upolitycznienie problemu i nadanie mu prawnej rangi.

Reklama

Reklama

 • Erwin(2016-01-29 21:46) Odpowiedz 3421

  Na szczęście Szwajcarzy odrzucają co i raz takie komunistyczne pomysły w referendach. Ostatnio odrzucili darmową służbę zdrowia oraz minimalną płacę. Dlatego Szwajcaria to synonim bogactwa. Polska zaś, gdzie powszechna jest postawa roszczeniowa, to synonim bezmyślności i biedy.

 • Pierre d`Olais-Teau(2016-01-29 23:17) Odpowiedz 2010

  Mam nadzieję, że socjalizm nie rozwali ostatniego normalnego kraju

 • CCCP(2016-01-29 21:32) Odpowiedz 138

  To dopiero ich zaleją imigranci :) he he

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • heh(2016-01-30 08:18) Odpowiedz 85

  naukowcy twierdzą ,że dochód podstawowy powoduje iż ludzie wykluczeni i najbiedniejsi są dużo bardziej efektywni w życiu. Nie myślę ,że ludzie z wyższymi dochodami chcieliby mieć tak mało, jednak zastanawiam się nad inflacją niektórych produktów czyli najtańszych.

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze