„Obserwujemy próbę osłabienia pozycji konkurencyjnej i naruszanie interesów akcjonariuszy polskich banków przez niektóre banki zagraniczne, które przenoszą udzielanie kredytów za granicę. Otrzymaliśmy takie informacje od kilku biur doradztwa. Suma aktywów, która próbuje być wyprowadzona w ten sposób, jest znacząca” – powiedział Konrad Raczkowski z Ministerstwa Finansów.

„Będziemy w tej sprawie kierować wniosek o jej zbadanie do Komisji Nadzoru Finansowego. Jako MF zbadamy czy takie działanie nie jest np. unikaniem opodatkowania” – dodał.

Poinformował, że resort nie wyklucza, iż praktyki banków mogą doprowadzić do konieczności noweli ustawy o podatku bankowym.

Od lutego 2016 r. banki i firmy ubezpieczeniowe są obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów Zgodnie z ustawą, opodatkowaniem są objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł.

>>> Czytaj też: Które banki zwiększą opłaty? Trwa przesłuchanie przedstawicieli banków