Klasy takie powstają na podstawie porozumień zawieranych przez miejskich i powiatowych komendantów policji z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych.

"Chodzi o to, żeby wśród młodych ludzi, którzy chcą służyć obywatelom i swojej ojczyźnie, kształtować postawy patriotyczne. To postawy, które potem przydadzą się im w życiu zawodowym" - powiedział Błaszczak podczas konferencji "Wyzwania dla klas policyjnych w procesie edukacji społecznej", która odbyła się w Warszawie.

Minister wyraził nadzieję, że większość uczniów takich klas w przyszłości zostanie funkcjonariuszami policji. "A jeśli nawet nie, to wykształcenie, postawa, którą zdobędą podczas tej nauki, w sposób znaczący ułatwi później ich dorosłe życie" - powiedział Błaszczak.

W trakcie nauki uczniowie poznają strukturę i rodzaje służb policyjnych, podstawowe przepisy prawne dotyczące m.in. prawa karnego, wykroczeń oraz ruchu drogowego. W ramach zajęć są realizowane wycieczki do jednostek policyjnych i spotkania z przedstawicielami różnych służb mundurowych. Absolwenci klas policyjnych otrzymują dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie w szeregi policji. (PAP)

Reklama