O tym kroku ministerstwa sprawiedliwości poinformował we wtorek wieczorem portal RBK. Resort podał, że otrzymał prośby sześciu obywateli Rosji, którzy na Ukrainie otrzymali wyroki pozbawienia wolności i chcą odbywać karę w swoim kraju. "Niezbędne dokumenty dotyczące tych osób zostały skierowane do Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy do rozpatrzenia" - poinformowało rosyjskie ministerstwo.

Resort nie ujawnił nazwisk Rosjan skazanych na Ukrainie, nie wyjaśnił też, za jakie przestępstwa zostali skazani.

1 marca służby prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej informowały, że resorty obu krajów już rozpatrują wnioski o przekazanie 13 obywateli Rosji skazanych na Ukrainie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w kwietniu, że wyroki sądowe zapadły na Ukrainie wobec łącznie ośmiu Rosjan od czasu, gdy na południowym wschodzie Ukrainy rozpoczęła się operacja ukraińskich sił rządowych przeciwko separatystom.

RBK przypomina, że w styczniu br. obywatel Rosji został skazany na Ukrainie za terroryzm na osiem lat więzienia, a inny Rosjanin został skazany na 13 lat pozbawienia wolności za udział w konflikcie zbrojnym w Donbasie po stronie separatystów. Oba wyroki wydały sądy we wschodnich obwodach Ukrainy. Nazwisk skazanych nie podano.

8 kwietnia media rosyjskie podały, że ministerstwo sprawiedliwości zleciło stosownym służbom przygotowanie dokumentów w celu przekazania Ukrainie czterech skazanych w Rosji obywateli ukraińskich. Chodzi m.in. o reżysera Ołeha Sencowa, oskarżonego o przygotowywanie zamachów na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Ministerstwo poinformowało, że w marcu otrzymało z Kijowa wniosek o przekazanie czterech skazanych w Rosji Ukraińców, aby odbyli karę w swej ojczyźnie. Poza Sencowem są to: Ołeksandr Kolczenko, Hennadij Afanasjew i Jurij Sołoszenko. Resort zaznaczył, że decyzję w sprawie przekazania więźniów podejmą sądy federalne Rosji.

Sencow, Kolczenko i Afanasjew zostali oskarżeni w Rosji o terroryzm - przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. W sierpniu 2015 roku Sencow otrzymał za to 20 lat kolonii karnej, Kolczenko, aktywista społeczny, został skazany na 10 lat, a Afanasjew - na siedem lat więzienia.

Czwarty obywatel Ukrainy, 73-letni Sołoszenko, otrzymał wyrok sześciu lat kolonii karnej za szpiegostwo. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) twierdzi, że zatrzymano go przy "próbie nielegalnego wejścia w posiadanie tajnych podzespołów do rosyjskich wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-300". Jego proces nie był jawny.

Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznał Sencowa i Kolczenkę za więźniów politycznych. O uwolnienie Sencowa apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)