PKP Energetyka: Nakłady na modernizację sieci dystryb. sięgną 260 mln zł w 2016Warszawa, 30.05.2016 (ISBnews) - Nakłady na modernizację sieci dystrybucyjnej PKP Energetyka tylko w obecnym roku zwiększą się do 260 mln zł, co oznacza blisko trzykrotny wzrost w porównaniu z latami 2013-2015, poinformował prezes Wojciech Orzech.

"Liczby te nie uwzględniają nakładów na program Modernizacji Układów Zasilania dla przystosowania linii do zwiększonej prędkości, którego drugi etap nie został jeszcze uruchomiony przez PKP PLK" - powiedział Orzech, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Z kolei do 2020 roku PKP Energetyka chce zainwestować przeszło 1,5 zł w rozbudowę oraz modernizację sieci.

"W ciągu trzech kwartałów od momentu zmiany właściciela [na fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners] i powołania nowego zarządu spółka rozpoczęła realizację nowych projektów oraz przygotowała plan rozwoju na najbliższe pięć lat. W tym roku spółka uruchomiła ok. 30 projektów mających kluczowe znaczenie dla poszczególnych segmentów jej biznesu. W części dystrybucyjnej to projekt tzw. paszportyzacji sieci - przekształcenie wszystkich informacji na wersję cyfrową na podstawie raportów inwentaryzacyjnych, dokładne położenie majątku sieci oraz dokumentację fotograficzną. Ma pozwolić bardziej efektywnie eksploatować sieć oraz pomóc w planowaniu nowych inwestycji i modernizacji" - wskazała gazeta.

"Inwestor dał spółce PKP Energetyka stabilne źródło finansowania, ogromną szansę na rozwój i unowocześnienie oraz doświadczenie z innych rynków. Nowe projekty, usprawniając funkcjonowanie spółki i podnosząc jakość jej usług, powinny w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia jej wartości" - stwierdził Orzech.

W lipcu ub.r. Polskie Koleje Państwowe (PKP) i fundusz CVC Capital Partners podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Wartość przedsiębiorstwa w transakcji opiewała na 1 965 mln zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki, dawało cenę na poziomie 1 410 mln zł.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest jednym z największych sprzedawców energii elektrycznej, w tym energii elektrycznej trakcyjnej (przeznaczonej dla przewoźników kolejowych).

CVC jest globalną firmą private equity oraz firmą doradztwa inwestycyjnego, założoną w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami inwestorów z Ameryki Północnej (55%), Europy (28%), Azji i Bliskiego Wschodu, którzy powierzają swój kapitał CVC na przeszło 10-letnie okresy. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza kwotę 52 mld USD.

(ISBnews)