Poproszony o rozwinięcie swej wcześniejszej wypowiedzi na temat tego, że szczyt NATO w Warszawie będzie przełomowy, sekretarz generalny Sojuszu podkreślił, iż "w ostatnich latach nasz świat stał się bardziej niebezpieczny i niestabilny".

"Byliśmy świadkami agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy oraz wzmacniania jej obecności wojskowej począwszy od Morza Barentsa przez Bałtyk, Morze Czarne i skończywszy na wschodniej części Morza Śródziemnego" - podkreślił. Wśród zagrożeń wymienił też m.in. kryzys migracyjny, zamachy terrorystyczne, ataki cybernetyczne, rozprzestrzenianie broni jądrowej i zagrożenia związane z pociskami balistycznymi.

"Wraz ze zmianą zagrożeń zmienia się także nasz Sojusz" - zaznaczył Stoltenberg.

"W Warszawie NATO wkroczy w nowy etap swojego rozwoju. Poczynimy ważne kroki w celu modernizacji naszych wspólnych zdolności w zakresie obrony i odstraszania, tak aby być w stanie reagować na zagrożenia z dowolnego kierunku" - zapowiedział.

Reklama

Spytany o znaczenie wzmocnienia flanki wschodniej, szef NATO wskazał, że zmiana sytuacji bezpieczeństwa spotkała się już ze zdecydowaną reakcją Sojuszu. "Siły Odpowiedzi NATO są obecnie trzy razy większe, ich podstawą są siły wysokiej gotowości tzw. szpicy wielkości brygady, zdolne do działania w ciągu kilku dni w dowolnym miejscu. Powstało osiem nowych małych kwater na wschodnim terytorium Sojuszu, w tym w Polsce. Poprawią one nasze zdolności w zakresie planowania i ćwiczeń oraz zapewniania posiłków, jeśli będzie to konieczne" - tłumaczył.

"W Warszawie podejmiemy decyzję o wzmocnieniu wysuniętej obecności sił NATO we wschodniej części Sojuszu. Taka zwiększona wysunięta obecność w połączeniu ze zdolnością do szybkiego przemieszczania sił NATO wyśle czytelny sygnał: atak na Polskę – lub każdego innego sojusznika – spotka się z odpowiedzią całego Sojuszu" - wyjaśnił.

Jednocześnie sekretarz generalny zapewnił, że NATO jest zaangażowane w dialog z Rosją oraz deklaruje transparentność w sprawach wojskowych.

Szef NATO zapowiedział, że na szczycie omawiane będzie również zapewnienie stabilnej sytuacji poza granicami Sojuszu poprzez wspieranie takich partnerów jak Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Irak, Jordania czy Tunezja.

Warszawskie spotkanie "będzie także okazją do zrewidowania i potwierdzenia zobowiązania na rzecz wydatków obronnych" - dodał Stoltenberg, podkreślając, że Polska, która przeznacza 2 proc. PKB na obronność i inwestuje w nowe rozwiązania, "daje przykład godny naśladowania".

Stoltenberg liczy też na to, że podczas szczytu uda się wypracować wspólne stanowisko na temat relacji NATO-UE. "Zdefiniujemy w nim obszary, w których razem możemy zdziałać więcej, takie jak zapobieganie zagrożeniom cybernetycznym i hybrydowym, wspieranie partnerów w budowaniu potencjału obronnego oraz zwiększanie bezpieczeństwa morskiego. Tak więc podczas szczytu NATO w Warszawie chcemy wejść na wyższy poziom współpracy z UE, by razem stawiać czoła wspólnym zagrożeniom i zapewnić zbiorowe bezpieczeństwo" - powiedział.

Poland.pl to oficjalny anglojęzyczny portal stworzony przez polskie MSZ. Jego pierwsza wersja Polska.gov.pl/Poland.gov.pl powstała w 2004 roku w celu promowania Polski na świecie. (PAP)