"Ceny metali korzystają na tym, że Fed zwolni tempo podwyżek stóp procentowych w USA" - mówi Ji Yuanfei, analityk Huatai Futures Co.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian stopy procentowe. Jednocześnie z nowej prognozy Fed wynika, że mniej członków Fed oczekuje więcej niż jednej podwyżki stóp procentowych w 2016 r.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0,25 proc. do 0,5 proc.

Z uaktualnionej prognozy makroekonomicznej amerykańskiego banku centralnego wynika, że coraz mniej członków Fed oczekuje więcej niż jednej podwyżki stóp procentowych w 2016 r. Liczba członków Fed spodziewających się tylko jednej podwyżki w tym roku wzrosła do 6 z 1 w porównaniu z poprzednią prognozą z marca.

Bank centralny powtórzył, że stopy procentowe będą podnoszone "stopniowo", bez wskazania czy stanie się to na następnym posiedzeniu Fed w lipcu lub w innym terminie.

Cenom miedzi pomagają też informacje z Chin, gdzie spada produkcja i import miedzi, a to spowodowało, że sytuacja na rynku spot tego metalu stała się "napięta" - wskazują analitycy Huatai Futures.

W środę miedź na LME zdrożała najmocniej od 3 miesięcy - o 2,9 proc. do 4.639,50 USD za tonę. Na Comex w Nowym Jorku metal ten zdrożał wówczas o 2,5 proc. do 2,091 USD za funt. (PAP)