Wyspiarze do końca będą trzymać rynki finansowe w dużym napięciu, bo raz sondaże wskazują na przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej, a następnie w krótkim czasie przewagę zyskuje grupa opowiadająca się za wyjściem ze Wspólnoty.

Za dwa dni historyczne głosowanie, a na razie spośród 4 sondaży opublikowanych w poniedziałek wieczorem, 3 dają przewagę zwolennikom pozostania w UE. W sondażu ORB przewaga przeciwników Brexitu wyniosła 7 pkt. proc., w sondażu National Centre for Social Research 6 pkt. proc., w badaniu IBRiS 3 pkt. proc. Z kolei sondaż pracowni YouGov daje 2 pkt. proc. przewagi stronnikom Brexitu.

Rynki "wydają się" spodziewać, że Brytyjczycy wybiorą "Stay". "Inwestorzy mocno niepokoją się o Brexit i pozostają na uboczu przed czwartkową decyzją Wielkiej Brytanii" - mówi Danny Wong Teck Meng, prezes Areca Capital Sdn.

"Nadal wszystko jest takie niejasne. Nie bierzemy pod uwagę +exit+. Na razie nic nie możemy zrobić" - dodaje.

Tymczasem we wtorek, o 16.00, przed senacką komisją bankową w USA wystąpi szefowa Fed Janet Yellen, która przedstawi założenia polityki monetarnej.

"Yellen może podkreślić, że są obawy o gospodarkę USA, a to będzie wywierać presję na notowania dolara" - mówi Toshihiko Matsuno, główny strateg SMBC Friend Securities Co.

Matsuno również nie zapomina o czwartkowym głosowaniu na Wyspach Brytyjskich.

"Mamy jeszcze trochę czasu do referendum w Wielkiej Brytanii i jest ryzyko, że opinie Brytyjczyków, którzy przychylali się do +Remain+, jeszcze się zmienią" - ostrzega.

Brexit miałby fatalny wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale prawie równie źle wpłynąłby na gospodarkę całej UE; spadłby eksport i obroty handlowe z Unią, a ogólna niepewność wpłynęłaby na rynki długu i rynki finansowe na świecie - ocenia Stratfor, amerykański think tank.

Amerykańscy analitycy uważają, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może spowodować spore ekonomiczne i polityczne problemy dla firm z USA.

Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła niedawno, iż Brexit może doprowadzić brytyjską gospodarkę do recesji, a także spowodować załamanie na giełdzie i gwałtowny spadek cen nieruchomości.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 2934,81 -0,27 4,92
DAX Niemcy 9934,03 -0,28 4,36
FTSE 100 W.Brytania 6165,35 -0,62 4,08
CAC 40 Francja 4324,13 -0,38 4,69
IBEX 35 Hiszpania 8624,60 -0,26 6,13
FTSE MIB Włochy 17267,66 -0,49 6,12

(PAP)