Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 1,57 proc. i wyniósł 17.409,72 pkt.

S&P 500 zyskał 1,78 proc. i wyniósł 2.036,09 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 2,12 proc. i wyniósł 4.691,87 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najsilniej zyskują akcje Travelers, Goldman Sachs, McDonald’s oraz Visa.

W ujęciu sektorowym na plus na Wall Street wyróżnia się sektor paliwowy.

Wyraźne odbicie zanotowały giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx zyskał 2,27 proc.

„Jednym z powodów wzrostów na rynkach są spekulacje, że zobaczymy działanie ze strony banków centralnych niedługo. Ciężko ocenić czy widzieliśmy już trwały dołek na rynku” – ocenił dla Bloomberga Mark Haefele, główny strateg inwestycyjny w UBS Wealth Management.

Brexit sprawia, że rośnie potrzeba koordynacji polityki monetarnej przez banki centralne na świecie – oświadczył we wtorek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Indeks Euro Stoxx 600 stracił na dwóch poprzednich sesjach 11 proc. i znalazł się na najniższym poziomie od lutego. W piątek i poniedziałek traciły wyraźnie również giełdy w USA. Indeks S&P 500 spadł na początku tego tygodnia do najniższego poziomu od połowy marca.

Silna wyprzedaż nastąpiła po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, które wbrew przekonaniu inwestorów przyniosło zwycięstwo zwolenników wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Niepewność związaną z Brexitem pogłębiły dodatkowo sygnały nieprzygotowania ze strony polityków, którzy byli liderami kampanii na rzecz wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do dalszego działania po zwycięstwie w referendum.

Nie jest jasne, kiedy kraj zdecyduje się na oficjalne rozpoczęcie rozmów z Brukselą w sprawie wystąpienia z UE. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział we wtorek, że nie będzie nieformalnych i prowadzonych w tajemnicy negocjacji z Wielką Brytanią o warunkach wystąpienia z UE. W podobnym tonie wypowiedziała się Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu dodała, że Wielka Brytania nie może oczekiwać, że zachowa wynikające z członkostwa przywileje, nie mając już żadnych obowiązków.

Na szczycie UE, który rozpoczął się we wtorek brytyjski premier David Cameron przestawia pozostałym przywódcom UE sytuację po referendum. Nie oczekuje się, że Cameron złoży już we wtorek notyfikację, która rozpocznie procedurę wychodzenia z UE i umożliwi negocjacje. Cameron chce, by proces ten zaczął nowy premier, który ma zostać wyłoniony prawdopodobnie we wrześniu.

W środę przywódcy 27 państw spotykają się już bez Wielkiej Brytanii na szczycie nieformalnym, by porozmawiać o konsekwencjach Brexitu, a także rozpocząć debatę o przyszłości UE po referendum.

Odbicie po silnej przecenie notowały we wtorek akcje europejskich banków. Indeks Euro Stoxx Banks zwyżkował o około 3,5 proc.

Mocno zyskiwały między innymi włoskie banki. We wtorek pojawiły się informacje wskazujące na to, że włoski rząd ma zamiar wesprzeć będące w trudnej sytuacji banki w tym kraju.

Brytyjski funt po osłabieniu w poniedziałek, do najniższego od 31 lat poziomu wobec dolara, we wtorek odbijał się. Kurs GBP/USD wzrósł w trakcie sesji w okolice poziomu 1,34 z 1,312 w poniedziałek.

PE NACISKA NA BRYTYJCZYKÓW WS. WYJŚCIA Z UE

Europosłowie zaapelowali we wtorek do Wielkiej Brytanii, by nie zwlekała z notyfikacją, która uruchomi proces wystąpienia z UE. Podczas pełnej emocji debaty w PE szef KE Jean-Claude Juncker zapowiedział, że nie będzie nieformalnych negocjacji z Londynem.

W przyjętej we wtorek rezolucji na temat skutków brytyjskiego referendum, PE wezwał rząd w Londynie, aby uszanował demokratyczną decyzję swoich obywateli i "jak najszybciej" wdrożył procedurę wystąpienia z Unii Europejskiej, zgodnie z Artykułem 50. Traktatu Lizbońskiego. To umożliwi też szybkie rozpoczęcie negocjacji w sprawie warunków rozwodu i przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE - ocenili eurodeputowani.

NIE MOŻE BYĆ PRZYWILEJÓW BEZ OBOWIĄZKÓW – MERKEL

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek w Bundestagu, że po brytyjskim referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej potrzebny jest duży krok naprzód w europejskiej integracji. Zapewniła, że zrobi wszystko, by zapobiec dalszemu rozpadowi Wspólnoty.

W przemówieniu przed wtorkowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli Merkel powiedziała, że w interesie Wielkiej Brytanii jest utrzymanie "bliskich związków" z UE po Brexicie. Zastrzegła przy tym, że Wielka Brytania nie może oczekiwać, że zachowa wynikające z członkostwa przywileje, nie mając już żadnych obowiązków.

BRYTYJSKI MINISTER FINANSÓW ZAPOWIADA PODWYŻKI PODATKÓW

Brytyjski minister finansów George Osborne oświadczył we wtorek, że Wielka Brytania będzie musiała podnieść podatki i ograniczyć wydatki budżetowe dla sprostania ekonomicznym wyzwaniom, wynikającym z jej wystąpienia z Unii Europejskiej.

ŚWIATOWE BANKI CENTRALNE MUSZĄ KOORDYNOWAĆ POLITYKĘ - DRAGHI

Banki centralne na świecie muszą koordynować politykę monetarną w celu walki z wyzwaniami, przed którymi stoją – oświadczył prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Szef EBC dodał, że większa koordynacja może poprawić efektywność polityki monetarnej i pozwoli uniknąć negatywnych skutków, jakie działania banków mogą mieć na sytuację poza granicami państwa, w którym prowadzą swoją politykę monetarną.

40 PROC. SZANSY NA GLOBALNĄ RECESJĘ – MORGAN STANLEY

Prawdopodobieństwo wystąpienia globalnej recesji w najbliższych 12 miesiącach wzrosło do 40 proc. z 30 proc. – napisali ekonomiści Morgan Stanley w raporcie z 27 czerwca, cytowani przez agencję Bloomberg.

Ich zdaniem, Brexit może negatywnie wpłynąć na ciągle chwiejne polepszanie się sytuacji gospodarczej na świcie. Jak oceniają, niezadowolenie polityczne jest głębokie, i nie ogranicza się do Wlk. Brytanii oraz Europy, a także nie zniknie w najbliższym czasie. Niezadowolenie polityczne, dodają, może doprowadzić do wzrostu protekcjonizmu zamiast potrzebnych reform strukturalnych.

RATING WIELKIEJ BRYTANII W DÓŁ

Agencja Fitch obniżyła w poniedziałek poziom wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii wskazując na negatywne skutki ekonomiczne referendum wyjścia z Unii Europejskiej. Fitch obniżył rating Wielkiej Brytanii z poziomu AA+ do AA, z perspektywą negatywną - co oznacza, że niewykluczona jest dalsza degradacja.

Jak oświadczył Fitch, decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej negatywnie wpłynie na brytyjską gospodarkę, finanse publiczne i ciągłość polityczną.

Wcześniej agencja Standard & Poor's obniżyła Wielkiej Brytanii najwyższy w jego klasyfikacji rating AAA od razu o dwa stopnie, do AA - z zaznaczeniem, że perspektywa jest tutaj również negatywna.

PKB USA W I KW. '16 WZRÓSŁ O 1,1 PROC. W UJĘCIU ZANUALIZOWANYM KDK

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 1,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Drugie wyliczenie mówiło o wzroście PKB USA o 0,8 proc. w pierwszym kwartale. W czwartym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

INDEKS ZAUFANIA KONSUMENTÓW W USA W CZERWCU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w czerwcu 98 pkt. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 93,5 pkt. W maju indeks wyniósł 92,4 pkt. po korekcie, wobec 92,6 pkt. przed korektą.

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI WYTWÓRCZEJ RICHMOND FED SPADŁ W CZERWCU

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed spadł w czerwcu i wyniósł minus 7 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 3 pkt. Miesiąc wcześniej indeks wyniósł minus 1 pkt.