W czwartek ok. godz. 9:50 za akcję PGE na GPW płacono 11,90 zł po spadku o 0,58% od ostatniego zamknięcia.

"Rekomendacja została zaktualizowana po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki, które przegłosowało dywidendę na akcję w wysokości zaledwie 0,25 zł ze skorygowanego zysku netto (wskaźnik wypłaty dywidendy wynosi 13%). To aż o 72% mniej w porównaniu z rekomendacją zarządu, która przewidywała dywidendę na akcję o wartości 0,92 zł i dawała wskaźnik wypłaty dywidendy na poziomie 46% ze skonsolidowanego zysku netto. Jest to sprzeczne z polityką dywidendową firmy, która zakładała przeznaczenie na ten cel 40-50%. skorygowanego zysku" - czytamy w komunikacie poświęconym rekomendacji.

Analitycy Haitong podkreślają, że poziom wypłaty był sygnalizowany przez zarząd firmy kilkukrotnie i został uznany za punkt odniesienia przez wielu inwestorów. Założenie to jednak okazało się błędne, ponieważ Ministerstwo Skarbu Państwa poparło obniżenie dywidendy po uwzględnieniu obecnej sytuacji finansowej PGE i jej planów inwestycyjnych.

"Analitycy Haitong określając stopę wolną od ryzyka uwzględnili ostatnie niekorzystne tendencje makroekonomiczne i obniżyli przewidywany wskaźnik wypłaty dywidendy w najbliższych trzech latach" - podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)