Nowym właścicielem niewielkiej kopalni Blair Athol w stanie Queensland zostanie, niewielka australijska firma TerraCom, spółka zależna koncernu Orion Miting – czytamy w dalszej części depeszy Reutersa. Ponadto, Rio Tinto dopłaci kupcowi 80 milionów dolarów australijskich na rekultywację terenów należących do kopalni.

- Zakup kopalni, mimo niskich cen węgla energetycznego, będzie dobrą inwestycją – stwierdza w wywiadzie dla agencji Cameron McRae, prezes TerraCom. Nieczynna od 2012 roku kopalnia będzie rentowna, ponieważ jego firmie uda się osiągnąć dużą efektywność wydobycia. TerraCom uważa, że wzrost cen węgla to tylko kwestia czasu.

TerraCom szacuje, że zatrudni ponad 100 osób po rozpoczęciu pracy kopalni i planuje wydobywać 2 mln ton węgla do końca 2016 roku.

>>>Czytaj więcej: Pierwsza nowa kopalnia od lat 70. Niemcy inwestują w Polsce

Przypadek sprzedaży kopalni za dolara nie jest wyjątkiem w Australii. Taki sam los spotkał kopalnię Isaac Plains, którą w czerwcu 2015 roku za jednego dolara sprzedał koncern Stanmore Coal.

Praire Mining Company, australijski koncern wydobywczy, jest właścicielem także jednej kopalni w Polsce. Czy kryzys branży na Antypodach dotrze także to naszego kraju i czekają nas też aż tak spektakularne wyprzedaże?