Podczas forum ekspertów, które towarzyszy szczytowi NATO w Warszawie prezydent Andrzej Duda i Stoltenberg byli pytani o możliwość członkostwa Gruzji i Urainy w Sojuszu.

Stoltenberg wskazał, że na rozpoczynającym się w piątek szczycie Sojuszu będzie obecna Czarnogóra, która jest na ścieżce dołączania do Paktu. "Ten szczyt po raz kolejny dowodzi, iż drzwi NATO są otwarte. Jesteśmy na drodze zwiększania liczby członków z 28 do 29" - powiedział.

Podkreślił, że NATO współpracuje także z Ukrainą i Gruzją "jako bardzo bliskimi partnerami".

Przypomniał, że Gruzja złożyła wniosek o członkostwo w Sojuszu. Zapewnił, że NATO wspiera Gruzję m.in. w modernizacji sił zbrojnych i zapewnia jej doradztwo. "Z zadowoleniem witamy postępy, które czynione są w Gruzji, będziemy Gruzję wspierać" - zadeklarował.

Zaznaczył, że inna jest sytuacja Ukrainy, która sama realizuje reformy i wstrzymuje się ze złożeniem wniosku członkowskiego dopóki nie zmodernizuje sektora obronnego. "Jeśli chodzi o Ukrainę, wspieramy ten kraj, zapewniamy wsparcie polityczne, praktyczne, a także będziemy zwiększać te zakresy współpracy" - dodał.

"Nie zmienia się natomiast fundamentalna zasada: każdy kraj ma prawo określić swoją własną drogę, swoje własne sojusze obronne. To dotyczy tak samo Gruzji, Ukrainy, jaki i wszystkich innych krajów" - dodał. Zaznaczył, że decyzja o przyłączeniu do Sojuszu zawsze należy do kraju kandydującego i państw członkowskich. "Nikt inny nie ma tutaj prawa głosu, to jest podstawowa zasada. Każde państwo określa swoją własną drogę rozwoju" - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że każdy kraj przystępujący do Sojuszu wspiera budowę "sfery pokoju". "Im więcej będzie krajów członkowskich przestrzegających zasad, tym większa gwarancja pokoju na świecie i tym - zakładam - NATO będzie silniejsze" - powiedział.

Podkreślił konieczność utrzymywania przez NATO "polityki otwartych drzwi". Prezydent dodał, że każdy kraj po spełnieniu odpowiednich warunków ma prawo przystąpić do Sojuszu, a NATO powinno być gotowe na przyjęcie kolejnych państw. Zaznaczył, że współpraca NATO z Gruzją, Ukrainą i Mołdawią jest "nie tylko zasadna, ale wręcz konieczna, tym bardziej, że kraje te wymagają wsparcia".

>>> Czytaj więcej: "Polska na obronę wydaje więcej i lepiej". Stoltenberg wychwala nasz kraj