Adzuna obliczyła liczbę ofert pracy w miastach w których znajdują się uczelnie ze ścisłej czołówki rankingu państwowych szkół wyższych. Raport dotyczy wyłącznie pięciu kierunków studiów: IT, Budownictwa, Dziennikarstwa/ Komunikacji/ PR, Księgowości/ Finansów/ Ekonomii oraz Inżynierii.

Adzuna wykorzystała ranking państwowych szkół wyższych Perspektywy 2015 oraz dane Adzuna dotyczące dostępnych wakatów z dn. 30 Czerwca 2016.

Wakaty w miastach

Wakaty w miastach

źródło: Materiały Prasowe

Warszawa liderem

M.st. Warszawa jest liderem w klasyfikacji ogólnej pod względem ilości dostępnych wakatów (11.58% wszystkich wakatów w kraju), dominując również cztery z pięciu badanych kategorii. W Warszawie najwięcej ofert pracy znajdą absolwenci kierunków IT (12.64%). Niemal o połowę mniej stanowisk czeka na absolwentów kierunku Finansów (6.82%) i Budownictwa (5.23%), a najmniej na absolwentów Inżynierii (1.73%) i Dziennikarstwa (2.14%).

Warszawa również dominuje pod kątem uczelni kwalifikujących się w każdej z badanych kategorii. W ranking dziesięciu najlepszych państwowych uczelni, stolica zajmuje aż trzy pozycje. W trzech z pięciu kategorii (Finanse, Dziennikarstwo, Budownictwo) Warszawa zajęła pierwsze miejsce, w pozostałych (IT i Inżynieria) - drugie. W kategorii IT warszawskie uczelnie zajęły dwa miejsca w pierwszej piątce rankingu (2 i 4).

Kierunek IT

Kierunek IT

źródło: Materiały Prasowe

Kierunek Budownictwo

Kierunek Budownictwo

źródło: Materiały Prasowe

>>> Czytaj też: Już wiadomo, co robią absolwenci. Oto kierunki, po których najłatwiej i najtrudniej o pracę

Najlepsze i najgorsze miasta dla studentów oraz absolwentów

IT

Proporcjonalnie do sumy dostępnych wakatów w danym mieście, w kategorii IT najlepiej wypadł Kraków (18.87%) i Wrocław (16.37%). Warszawa znalazła się dopiero na trzecim miejscu. Suma ofert pracy w kategorii IT w pięciu miastach odpowiadajacym najlepszym uczelniom w tej kategorii to jedyne 4.89% wakatów w kraju.

Budownictwo

Warszawa jest liderem klasyfikacji w kategorii ‘Budownictwo’. Ponad 5% wszystkich ofert w stolicy jest potencjalnie w kręgu zainteresowań absolwentów tej dziedziny. Politechnika Warszawska zajmuje pierwsze miejsce w ranking szkół wyższych. Krakowskie uczelnie zajmują dwa miejsca w ranking pięciu najlepszych szkół, a miasto plasuje się na miejscu drugim pod względem liczby dostepnych wakatów (4.36% wszystkih wakatów w Krakowie). W Gliwicach gdzie ofert pracy jest zaledwie 313, kategoria ‘Budownictwo’ stanowi niemal 10% wszystkich lokalnych ofert. Pomimo niewielkiej ilości ogłoszeń na miejscu, województwo Śląskie zajmuje drugie miejsce tuż za Mazowszem pod kątem ofert w regionie.

Kierunek Dziennikarstwo/Komunikacja/Media

Kierunek Dziennikarstwo/Komunikacja/Media

źródło: Materiały Prasowe

Dziennikarstwo/Komunikacja/PR

Warszawa znalazła się daleko przed pozostałymi miastami oferując ponad trzykrotnie większą ilość ogłoszeń niż Kraków na miejscu drugim.

 Inżynieria

Wrocław oferuje czterokrotnie więcej wakatów niż pozostałe miasta, zajmując pierwsze miejsce w ranking uczelni oraz najlepszego miejsca na znalezienie pracy z dyplomem inżyniera. Województwa śląskie i dolnośląskie zdecydowanie prowadzą w klasyfikacji regionalnej.

Finanse/Księgowość/Ekonomia

W Krakowie absolwenci kierunków ekonomicznych znajdą najwięcej ofert pracy w Polsce. Blisko 13% wszystkich wakatów w Krakowie odpowiada kategorii Finanse/Księgowość. Warszawa zajmuje drugie miejsce – 6.82% wakatów stolicy odpowiada tej kategorii.

W klasyfikacji regionalnej odpowiednio prowadzi Małopolska (2397 wakatów) plasując sie tuż przed Mazowszem (2047). Najgorszymi miastami w tej kategorii są Katowice oraz Wrocław.

Inżynieria

Inżynieria

źródło: Materiały Prasowe

>>> Czytaj też: Oto najlepsze szkoły podstawowe w Polsce. Od czego zależy ich sukces? [RANKING]

W którym mieście łatwiej o staż i praktyki zawodowe?

Z uwagi na koszty utrzymania studenci podejmują pracę w trakcie studiów – niestety często w branży nie związanej z wybranym kierunkiem. Studentów uczelni w Toruniu i Trójmieście czekają największe trudności w znalezieniu stażu, bądź praktyk zawodowych podczas roku akademickiego. Warszawa znajduje się na szczycie klasyfikacji miast pod kątem liczby ofert pracy tymczasowej/dorywczej, praktyk oraz staży, mając blisko 13% ofert w tej kategorii. W Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu ofert jest o ponad połowę mniej niż w stolicy. Trójmiasto wypadło lepiej jedynie od Torunia z 3.46% ofert w tej kategorii.

Siła nabywcza i koszt utrzymania

Siła nabywcza i koszt utrzymania

źródło: Materiały Prasowe

Siła nabywcza i koszt utrzymania

Siła nabywcza i koszt utrzymania

źródło: Materiały Prasowe

Źródło: Adzuna.pl