W piątek wstępną umowę na dofinansowanie projektu funduszami unijnymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, podpisali prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński i marszałek województwa Adam Jarubas.

Przyszłe tereny inwestycyjne zlokalizowano przy ul. Bałtowskiej, na obszarze poprzemysłowym, w sąsiedztwie huty w północno-wschodniej części Ostrowca. W ub. r. miejski samorząd kupił ten teren w przetargu za ponad 1,8 mln zł od zarządzających gruntami komornika i syndyka.

Wg założeń przedsięwzięcia 20-hekatrowy obszar będzie podzielony na 11 działek: najmniejsza ma mieć powierzchnię 0,7 ha, a największa – ponad 3,3 ha. Miasto chce wykonać tu niezbędne badania geotechniczne, uzbroić teren w sieć wodociągową, kanalizacyjną, sieć cieplną i światłowodową oraz doprowadzić energię elektryczną w parametrach niezbędnych do funkcjonowania firm produkcyjnych.

Wokół działek powstanie też nowa droga, zaprojektowana w taki sposób, by w zależność od zapotrzebowania inwestorów działki można było scalić w całość lub korzystać z pojedynczych - z dostępem do drogi publicznej z każdej strony. Zostanie wybudowana także wewnętrzna infrastruktura komunikacyjna z kanalizacją deszczową i oświetlenie.

Reklama

Inwestycja jest skierowana do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt obejmuje także promocję przedsięwzięcia.

„Mam nadzieję, że na tych terenach (...) powstaną miejsca pracy w szczególności dedykowane procesom produkcyjnym. Jest już olbrzymie zainteresowanie. W tej chwili mamy chętnych na połowę gruntów, ale poczekamy ze sprzedażą na ich uzbrojenie” – podkreślił podczas konferencji prasowej prezydent Górczyński.

Zaznaczył, że miasto zaproponowało ten teren także dużym firmom, które mogłyby kupić cały obszar pod określoną produkcję.

W zależności od potrzeb przyszłych inwestorów miasto chce sprzedawać działki lub oddawać je w długoletnią dzierżawę. Chce też oferować przyszłym inwestorom wsparcie w ramach programu, przyznającego im m.in. ulgi w podatkach od nieruchomości.

Samorząd planuje jak najszybciej ogłosić przetargi związane z inwestycją, tak by wykonawca mógł wejść na teren budowy jeszcze w tym roku. Szacuje się, że inwestycja potrwa dwa lata.

Marszałek Jarubas zwrócił uwagę na korzystną lokalizację tych terenów w pobliżu drogi wojewódzkiej prowadzącej do Bałtowa, wkrótce gruntownie remontowanej w ramach innego projektu.

W ocenie marszałka inicjatywa ostrowieckiego samorządu jest przykładem dobrego działania, które pokazuje jak można przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom emigracji i depopulacji. „To ewidentny przykład takiego działania, świadomej polityki pro inwestycyjnej, przygotowania trenów dla firm, bardzo dobry wzorzec dla innych samorządów” – podkreślił Jarubas.

Ostrowiec Świętokrzyski to drugie po Kielcach pod względem wielkości miasto regionu (mieszka to ok. 72 tys. osób). Jest ośrodkiem przemysłu hutniczego. Na jego terenie znajduje się podstrefa Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest zagospodarowana niemal w 85 proc.

Powiat ostrowiecki jest jednym z najbardziej zagrożonych bezrobociem obszarów w województwie świętokrzyskim. Na koniec maja wskaźnik bezrobocia wyniósł tu 15,7 proc. (11 wynik na 14 powiatów). Bez pracy pozostawało tu ok. 6 tys. osób. (PAP)