To czwarty taki wyrok wydany w tym tygodniu w ChRL w sprawach dotyczących dysydentów. Jak zwraca uwagę agencja Reutera wyrok wydano w zawieszeniu, co oznacza, że mężczyzna najprawdopodobniej wyjdzie na wolność, ale będzie objęty ścisłą kontrolą.

Gou jest partnerem w kancelarii prawniczej Fengrui, która zajmowała się szczególnie drażliwymi politycznie przypadkami i reprezentowała ludzi, którzy wystąpili przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Firma była znana z reprezentowania dysydentów, członków zakazanych grup religijnych czy ofiar nadużyć seksualnych.

Dzień wcześniej szef kancelarii, Zhou Shifeng, został skazany na siedem lat więzienia.

Gou przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od wyroku - podała agencja prasowa Xinhua. Stosunkowo łagodny wymiar kary ma wynikać z przyznania się Gou do winy na prowadzonym mikroblogu.

Wcześniej w tym tygodniu skazano też dwóch związanych z Zhou i kancelarią Fengrui działaczy, również pod zarzutem działalności wywrotowej.

Wszyscy zostali aresztowani w lipcu 2015 roku podczas ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w działaczy i prawników, głównie z Fengrui. W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono. Około 10 osób zostało formalnie aresztowanych i od ponad roku oczekuje na proces. (PAP)

lm/ ap/