statystyki

Chiny: Kara więzienia dla kolejnego obrońcy praw człowieka

5 sierpnia 2016, 12:32 | Aktualizacja: 05.08.2016, 13:22
Źródło:PAP
Prawnik i obrońca praw człowieka Gou Hongguo został skazany w piątek przez sąd w mieście Tianjin, na wschodzie Chin, na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za działalność wywrotową.

Reklama

Reklama

To czwarty taki wyrok wydany w tym tygodniu w ChRL w sprawach dotyczących dysydentów. Jak zwraca uwagę agencja Reutera wyrok wydano w zawieszeniu, co oznacza, że mężczyzna najprawdopodobniej wyjdzie na wolność, ale będzie objęty ścisłą kontrolą.

Gou jest partnerem w kancelarii prawniczej Fengrui, która zajmowała się szczególnie drażliwymi politycznie przypadkami i reprezentowała ludzi, którzy wystąpili przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Firma była znana z reprezentowania dysydentów, członków zakazanych grup religijnych czy ofiar nadużyć seksualnych.

Dzień wcześniej szef kancelarii, Zhou Shifeng, został skazany na siedem lat więzienia.

Gou przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od wyroku - podała agencja prasowa Xinhua. Stosunkowo łagodny wymiar kary ma wynikać z przyznania się Gou do winy na prowadzonym mikroblogu.

Wcześniej w tym tygodniu skazano też dwóch związanych z Zhou i kancelarią Fengrui działaczy, również pod zarzutem działalności wywrotowej.

Wszyscy zostali aresztowani w lipcu 2015 roku podczas ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w działaczy i prawników, głównie z Fengrui. W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono. Około 10 osób zostało formalnie aresztowanych i od ponad roku oczekuje na proces. (PAP)

lm/ ap/

Reklama

Tagi:Chiny, prawo

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze