Indeks Euro Stoxx rośnie 0,3 proc. Niemiecki DAX jest na 0,6 proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 0,1 proc. W USA kontrakt na indeks S&P 500 zyskuje 0,1 proc.

W centrum uwagi rynków są lepsze od oczekiwań piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, większy niż zakładany zastrzyk płynności dla brytyjskiej gospodarki z nowej transzy luzowania ilościowego Banku Anglii oraz zgodne z przewidywaniami dane o produkcji przemysłowej w Niemczech.

Dużego wpływu na notowania na rynkach nie miały poniedziałkowe dane na temat chińskiego bilansu handlowego. Chiński eksport jak i import spadły w lipcu mocniej od oczekiwań w ujęciu dolarowym.

W trakcie poniedziałkowej sesji notowaniom europejskich indeksów pomaga sektor bankowy. Euro Stoxx Banks rośnie około 1,5 proc.

Wyraźnie do góry idzie między innymi kurs Barclays - Exane BNP podwyższył rekomendację dla spółki do "kupuj".

Blisko 5 proc. rośnie Banco Popolare. Włoski pożyczkodawca podał w piątek po zakończeniu sesji lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

Ponad 10 proc., najwięcej od blisko 7 miesięcy, zyskuje PostNL. Holenderski operator pocztowy ogłosił, iż od 2017 r. wznowi wypłaty dywidendy oraz zaraportował dobre dane za II kw.

Dołuje kurs Airbusa. Brytyjskie organy wszczęły wobec producenta samolotów śledztwo dotyczące korupcji przy finansowaniu kontraktów.

Na rynku walutowym bez większych zmian utrzymuj się na początku tygodnia kurs EUR/USD. Dolar umocnił się wyraźnie w piątek po dużo lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy za lipiec.

Z rządowego raportu na temat zatrudnienia w gospodarce USA w lipcu wynika, że w ubiegłym tygodniu utworzyła ona 255 tys. nowych miejsc pracy. Wynik ten był wyraźnie lepszy od oczekiwań, które mówiły o 180 tys. Dane z rynku pracy sprawiły, że w ocenie rynków ponownie rośnie prawdopodobieństwo tego, iż Fed podniesie w tym roku stopy procentowe. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że wyceniane jest ono na około 47 proc. Przed publikacją raportu z rynku pracy było ono wyceniane na 38 proc.

Blisko swojego najsłabszego poziomu od miejsca w stosunku do dolara utrzymuje się brytyjski funt. Kurs GBP/USD kształtuje się w rejonie poziomu 1,305. Funt osłabił się po ubiegłotygodniowej decyzji Banku Anglii o obniżce stóp procentowych oraz przeznaczeniu środków na skup obligacji skarbowych oraz korporacyjnych.

Rosną ceny ropy naftowej. Brent zwyżkuje o blisko 2 proc. i przekracza poziom 45 dolarów za baryłkę. Notowaniom surowca pomagają spekulacje, ze powrót spadków na rynek tego surowca w ostatnich dwóch miesiącach może zmusić OPEC do ponownego rozpatrzenia możliwości zamrożenia poziomów wydobycia. OPEC przeprowadzi nieformalne rozmowy na konferencji w stolicy Algierii Algierze – oświadczył kierujący organizacją Mohammed Al Sada, który sprawuje również funkcję ministra ds. energii Kataru.

Jednocześnie jednak minister ds. Energii w Rosji Aleksander Nowak oświadczył, że jego kraj nie dostrzega obecnie potrzeby zamrożenia poziomów wydobycia ropy naftowej. Nowak nie wykluczy jednak udziału Rosji w konferencji w Algierze.

EKSPORT CHIN WZRÓSŁ W LIPCU O 2,9 PROC. W JUANACH, A W DOLARACH SPADŁ O 4,4 PROC.

Eksport Chin wzrósł w lipcu o 2,9 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 1,3 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport w lipcu rdr wzrósł o 2,3 proc. Gorsze są dane o imporcie - w lipcu spadł on rdr o 5,7 proc. (w juanach). Oczekiwano spadku o 1,1 proc., po spadku poprzednio o 2,3 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w lipcu 342,76 mld wobec nadwyżki poprzednio 311,20 mld i oczekiwanych przez analityków 311,85 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w lipcu 52,31 mld USD wobec nadwyżki 48,11 mld USD i spodziewanych przez analityków 47,30 mld USD. W dolarach eksport rdr spadł w lipcu o 4,4 proc., po spadku w VI o 4,8 proc. i oczekiwanego przez analityków spadku o 3,5 proc. Import spadł o 12,5 proc., po spadku w czerwcu o 8,4 proc. i szacowanego w lipcu spadku o 7,0 proc. Import spada już od 21 miesięcy.

W NIEMCZECH NIECO WYŻSZY WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁU W CZERWCU

W Niemczech w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła 0,9 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wrośnie o 0,7 proc., po spadku poprzednio o 1,3 proc. przed korektą. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio spadła o 0,4 proc. Odczyt rdr był zgodny z oczekiwaniami analityków.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ NASTROJE INWESTORÓW WG SENTIX W EUROSTREFIE

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w sierpniu wzrósł do 4,2 pkt. z 1,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu wzrostu wskaźnika do 3,0 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zniżkował do 3,8 pkt. z 5,5 pkt. poprzednio. Wzrósł z kolei indeks oczekiwań, który wyniósł 4,8 pkt. wobec 2,0 pkt. miesiąc wcześniej.

LOTY LINII LOTNICZYCH DELTA AIR UZIEMIONE

Amerykańskie linie lotnicze Delta Air poinformowały w poniedziałek o uziemieniu w Stanach Zjednoczonych wszystkich samolotów z powodu awarii systemu komputerowego. Przewoźnik zapewnia jednak, że szybko upora się z problemami. Delta Air jest drugą co do liczby przewożonych pasażerów linią lotniczą w Stanach Zjednoczonych.