"W 2015 r. po bardzo dobrym II kw. był gorszy III kw., to daje realną szansę co najmniej dogonienia, jeśli nie więcej, wyników tego roku. Są strukturalne powody, żeby wynik w III i IV kw. mógł być trochę lepszy niż w ubiegłych latach, ale dziś trudno stwierdzić, o ile" - powiedział Nowicki podczas konferencji prasowej.

Ze względu na wysoką bazę II kw. 2015 r., słabsze wyniki II kw. br. nie przesądzają o tym, żeby cały 2016 r. miał się zamknąć gorszymi wynikami, podkreślił.

Ergis w I półroczu odnotował spadek sprzedaży eksportowej o 3,43% r/r, co wynikało z koncentracji spółki na poprawie sprzedaży krajowej. Spółka utraciła też jednego z istotnych klientów w segmencie twardych folii opakowaniowych. Tendencja nie powinna jednak być trwała.

"Myślę, że to było raczej jednorazowe dogonienie sprzedaży krajowej przez zagraniczną" - powiedział prezes.

Spółka planuje utrzymywać dotychczasowy poziom dywidendy w relacji do EBITDA w kolejnych latach.

"W tej chwili jesteśmy w środku widełek [ustalonych w polityce dywidendy] i myślę, że w środku zostaniemy. Zarząd będzie chciał wnioskować o co najmniej taką samą wysokość dywidendy wobec EBITDA w przyszłym roku" - powiedział Nowicki.

Ergis odnotował 14,08 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2016 r. wobec 19,73 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 20,82 mln zł wobec 24,27 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA wyniósł odpowiednio: 33,42 mln zł wobec 36,02 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 350,39 mln zł w I poł. 2016 r. wobec 345,44 mln zł rok wcześniej.

Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego Ergis jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC.

(ISBnews)