MF utrzymało we wrześniu oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z sierpniaWarszawa, 25.08.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów (MF) postanowiło nie zmieniać we wrześniu br. oprocentowania serii obligacji skarbowych, poinformował resort.

"Warunki wrześniowej oferty obligacji oszczędnościowych pozostały niezmienione w stosunku do sierpniowej oferty. Oznacza to, że Polacy po powrocie z wakacji będą mogli kupić obligacje na preferencyjnych warunkach. Dla przykładu oprocentowanie obligacji dwuletnich utrzymane zostanie na poziomie 2,0%, podczas gdy rentowność analogicznych obligacji na rynku hurtowym spadła do około 1,6%" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,10% dla 3-latek, 2,30% dla 4-latek oraz 2,50% dla 10-latek.

"Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%" - czytamy w komunikacie.

Od 26 sierpnia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

(ISBnews)