statystyki

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w VIII o 0,2 pkt.; tendencja do dalszego spadku utrzymuje się - BIEC

31 sierpnia 2016, 09:00 | Aktualizacja: 31.08.2016, 10:17
Źródło:PAP
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia zmalał w sierpniu o 0,2 punktu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Reklama

Reklama

Ostatnie wartości WRP to 76,95 pkt. w czerwcu i 76,75 pkt. w lipcu.

BIEC zaznacza, że tendencja do dalszego spadku wartości wskaźnika utrzymuje się, choć tempo tych zmian jest w ostatnich miesiącach nieco niższe od tego odnotowanego na przełomie roku.

"Wynika to najprawdopodobniej ze stopniowego wygasania czynników sezonowych korzystnych dla rynku pracy. Mimo to, nadal pozytywny wpływ na skalę bezrobocia ma zmniejszający się napływ nowych bezrobotnych rejestrujących się w PUP-ach" - napisano w komunikacie.

"W kierunku przeciwnym natomiast działa przede wszystkim znaczący spadek liczby osób wyrejestrowujących się z bezrobocia z powodu podjęcia pracy. Wpływ pozostałych składowych na ostateczną wartość wskaźnika jest znacząco mniejszy. Niemniej jednak spośród ośmiu jego składowych - sześć oddziałuje w kierunku spadku, a tym samym prognozuje dalszą poprawę na rynku pracy" - dodano.

BIEC wskazuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego nadal spada, przyjmując w lipcu wartość 8,6 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sięga obecnie 9 proc., malejąc w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego" - napisano.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze