statystyki

Komisja PE za zniesieniem przez UE wiz dla obywateli Gruzji i Kosowa

5 września 2016, 19:30 | Aktualizacja: 05.09.2016, 20:42
Źródło:PAP
Komisja europarlamentu ds. wolności obywatelskich opowiedziała się w poniedziałek za zniesieniem przez UE wiz dla obywateli Gruzji i Kosowa. Konieczna jest jeszcze zgoda całego PE, a także państw członkowskich Unii.

Reklama

Reklama

Za zniesieniem wiz dla Gruzinów głosowało 44 członków komisji PE, a pięciu było przeciw. Gruzja, kraj stowarzyszony z UE, rozpoczęła rozmowy w sprawie ruchu bezwizowego w 2012 r. Pod koniec 2015 r. Komisja Europejska uznała, że kraj ten spełnił warunki liberalizacji wizowej, a w marcu br. zaproponowała zniesienie wiz krótkoterminowych (na 90 dni) dla obywateli tego kraju mających paszporty biometryczne.

Pomimo rekomendacji KE państwa UE nie były w stanie podjąć decyzji w tej sprawie. Według źródeł dyplomatycznych przeszkodą było stanowisko grupy państw, w tym Niemiec, które wyrażały obawy przed wzrostem liczby wniosków azylowych składanych przez obywateli Gruzji. Sprawa ta była także wiązana z budzącymi kontrowersje planami zniesienia wiz dla obywateli Turcji, a także liberalizacji wizowej dla Ukraińców.

Za zniesieniem przez UE wiz dla obywateli Kosowa opowiedziało się w poniedziałek 25 członków komisji PE, a 24 było przeciw. Ponieważ pięć z 28 krajów UE nie uznaje państwowości Kosowa, w projekcie decyzji w tej sprawie zapisano, że zniesienie wiz nie wpływa na stanowiska poszczególnych państw Unii w sprawie statusu Kosowa. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze