statystyki

Likwidacja programu "500 plus" jest politycznie niewykonalna?

10 września 2016, 16:21 | Aktualizacja: 10.09.2016, 16:21
Źródło:PAP
Rodzina

Rodzinaźródło: ShutterStock

Politycznie likwidacja 500+ byłaby nie do przyjęcia, choć program ten jest finansowany z zadłużenia i jest ogromnym obciążeniem dla polskich finansów publicznych - mówiono podczas konwencji programowej PO, poświęconej sprawom gospodarki, w sobotę w Katowicach.

Reklama

Reklama

Pytany przez PAP o kwestię jednolitej daniny łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ, której wprowadzenie rozważa rząd PiS, a która była w programie wyborczym PO, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zadeklarował: „To jest nasz projekt, jeden do jednego przejęty przez rząd PiS. Jeżeli on będzie rzeczywiście bardzo zbliżony czy podobny, na pewno deklarujemy pracę nad nim, nad tym pomysłem, jeżeli będzie bardzo podobny, bo on był wyliczony i te koszta były dobrze zbilansowane, to będziemy otwarci do rozmowy i wsparcia tego projektu”.

Obecny na sobotniej konwencji minister finansów w rządzie PO w latach 2013-2015 Mateusz Szczurek wyraził satysfakcję, że PO popiera wciąż projekt jednolitego podatku. „Uważam, że jest to właściwe rozwiązanie dla Polski i ufam, że będzie kiedyś wprowadzane. Jednolity podatek ułatwi zatrudnianie, zachęci do podejmowania legalnej pracy całą rzeszę Polaków, a jest to kluczowe szczególnie w sytuacji, w której bezrobocie jest na najniższym poziomie już teraz, i to jest jedyna metoda, która pozwoli na zmniejszenie obciążeń podatkowych dla tych najmniej zarabiających, a Polska jest krajem, gdzie progresja podatkowa jest niemal najmniejsza ze wszystkich krajów rozwiniętych na świecie” – powiedział PAP.

„Będziemy rozmawiać o gospodarce. Cieszmy się i oczywiście uważamy wszyscy, że to Katowice, Śląsk jest najlepszym miejscem, żeby rozmawiać o gospodarce, o wyzwaniach dla polskiej gospodarki, dla polskich finansów, dla polskiego budżetu, że to jest najlepsze miejsce, żeby o tym rozmawiać, zastanawiać się, co trzeba zrobić, jak największa partia opozycyjna ma budować swoją politykę gospodarczą, swoją wizję gospodarki na dzisiaj, na jutro, na te najbliższe trzy lata do wyborów, ale także na, jak to mówimy, Polskę po PiS-ie, czyli Polskę po 2019 r., po następnych wyborach" – powiedział Schetyna podczas konferencji prasowej przed konwencją.

Podczas panelu poświęconego finansom publicznym dyskutowano m.in. o programie 500+. Zarówno Mateusz Szczurek, jak i Dariusz Rosati byli zgodni, że program ten jest finansowany z zadłużenia i jest ogromnym obciążeniem dla polskich finansów publicznych. Jednocześnie uczestnicy panelu wskazywali na skuteczność polityczną tego pomysłu, który – ich zdaniem – przesądził o zwycięstwie PiS w ostatnich wyborach.

„PO nie zamierza obiecywać, że zlikwiduje 500+. Politycznie byłoby nie do przyjęcia, gdyby się wycofywać z tego, jeśli się już zafundowało” – powiedział Dariusz Rosati.

Eurodeputowany Jerzy Buzek, podsumowując panel poświęcony innowacyjnej energetyce, podkreślił, że węgiel decyduje o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Wśród przeszkód dla jego wydobycia wymienił względy ekonomiczne, szkody górnicze, czy kwestie zanieczyszczenia środowiska. „Musimy stosować czyste technologie, jesteśmy europejskim centrum czystych technologii wykorzystania węgla” – mówił.

Premier Beata Szydło mówiła ostatnio w wywiadzie dla PAP: "Pracujemy nad jednolitym podatkiem. Zapowiedziałam, że podejmiemy decyzję we wrześniu, czy on będzie procedowany, więc tutaj jeszcze troszeczkę czasu sobie dajemy, eksperci kończą te prace". Zapewniła jednocześnie, że rząd "nie zamierza absolutnie podnosić podatków". Według wcześniejszych zapowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, uchwalenie jednolitego podatku planowane jest jeszcze w 2016 r., a wdrożenie - od stycznia 2018 r. (PAP)

>>> Polecamy: Poznaliśmy decyzję Moody's ws. ratingu Polski

Reklama

Reklama

 • marian(2016-09-10 16:42) Odpowiedz 288

  Grzegorz Schetyna zadeklarował: „To jest nasz projekt, jeden do jednego przejęty przez rząd PiS." - To oni nie rządzili czasem przez 8 lat? Nie zdążyli go wprowadzić przez prawie dekadę?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Karol(2016-09-10 21:10) Odpowiedz 1910

  500 plus i 11procentowy udzial rent i emerytur w PKB, najwyzszy na swiecie to gwozdzie do trumny polskiej gospodarki. Jakis czas odcinalismy kupony odwaznych choc niepopularnych reform Balcerowicza. Zamiast pojsc za ich ciosem i powstrzymac exodus mlodych fundujemy sobie najdrozsze systemy socjalne i zaprzepaszczamy perspektywy rozwojowe gospodarki, co najwyrazniej widac po gieldzie, kursie zlotowki i fatalnych ratingach. Zaprzepaszczanie szans to nasza narodowa specjalnosc a oglaszanie, ze jeszcze Polska nie zginela potwierdzeniem sukcesu.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Piotr34(2016-09-10 18:55) Odpowiedz 1421

  Kazdy projekt jest obciazeniem dla budzetu-tyle ze 500+ beda przyszli pracownicy i podatnicy a nie przekrety ktore za te same pieniadze robila PO.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • ed70(2016-09-10 19:47) Odpowiedz 1421

  Dzięki temu programowi mnóstwo ludzi zaczęło pierwszy raz w życiu godnie żyć. Jak można w ogóle dywakować na temat jego odsunięcia?

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • Warszawiak(2016-09-10 20:11) Odpowiedz 1122

  Za to 500+ PIS ma u mnie dużęgo plusa :)

 • Artur(2016-09-24 20:50) Odpowiedz 00

  Powinni zabierać 500+ bezrobotnym ( kasa niejast dla rodziców tylko dzieci ) , czym się różni matka wychowująca 1 dziecko a ta co wychowuje 2-3 ? Tym że ta pierwsza musi zap*****ać brak pracowników , wzrost ilości nierobów ZLIKWIDOWAĆ 500+

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze