statystyki

CDU kontratakuje w Dolnej Saksonii. Alternatywa dla Niemiec w odwrocie

12 września 2016, 10:48
Źródło:PAP
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Krisztian Bocsi

Niedzielne wybory komunalne w Dolnej Saksonii wygrała CDU. Antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zajęła tam czwarte miejsce, choć tydzień wcześniej pokonała partię kanclerz Niemiec Angeli Merkel w wyborach do landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Reklama

Reklama

Według wstępnych rezultatów opublikowanych w poniedziałek AfD zdobyła w Dolnej Saksonii 7,8 proc. głosów. Zwyciężyła CDU z wynikiem 34,4 proc, na drugim miejscu znalazła się SPD (31,2 proc.), a na trzecim Zieloni (10,9 proc.).

Reuters zwraca uwagę, że AfD jest silniejsza na obszarze dawnej NRD. W wyborach do parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z 4 września zwyciężyła SPD, a CDU po raz pierwszy przegrała z prawicowo-populistyczną i antyislamską AFD w wyborach w którymś z krajów związkowych. Media i eksperci jednoznacznie zinterpretowali tamten niekorzystny dla chrześcijańskich demokratów wynik jako sprzeciw wyborców wobec polityki migracyjnej rządu w Berlinie.

AfD poprawia ostatnio swe notowania w sondażach ogólnokrajowych. Według opublikowanych w niedzielę wyników badania instytutu Emnid dla gazety "Bild am Sonntag" partię tę popiera obecnie 13 proc. wyborców. (PAP)

>>> Polecamy: Nawet Brexit nie zatrzyma polskich eksporterów żywności

Reklama

Reklama

 • JurnyDziadek(2016-09-12 13:13) Odpowiedz 42

  Po tym jak zostali zaskoczeni na wyborach w Meklemburgii, juz wiedzieli ze w Dolnej Saksonii trzeba odpowiednio przygotowac proces liczenia glosow ;)

 • Spiegel(2016-09-12 14:54) Odpowiedz 20

  Glupoty gadacie. Wszystkie glowne partie łacznie z CDU potracily 3-4%, a AfD 4 lata temu nie bylo!

 • Al Oes(2016-09-12 11:07) Odpowiedz 11

  W Dolnej Saksonii tradycyjnie wygrywa SPD, czyli CDU jest w natarciu z poważnym sukcesem.

 • dobrobyt(2016-09-12 17:03) Odpowiedz 03

  Tam gdzie bieda tam ekstrema i szukanie kozłów ofiarnych za złą sytuację. Była NRD jest biedniejsze od RFN więc na wschodzie Niemiec radykałowie są silniejsi. Ale niechby tylko cała RFN zbiedniała to zaraz Niemcom zaczną wyrastać charakterystyczne wąsiki. Dobrobyt trzyma ekstremistów w ryzach, dobrobyt się skończy prawacy zaczną rosnąć w siłę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze