Indeks Dow Jones Industrial zwyżkuje 0,6 proc. S&P 500 zyskuje 0,5 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę 0,6 proc.

W centrum uwagi w Stanach znajduje się środowa decyzja i komunikat Rezerwy Federalnej oraz mieszane dane z amerykańskiej gospodarki.

Po tym jak we wtorek mocniej od oczekiwań spadła liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w sierpniu, w czwartek poniżej konsensusu okazały się być dane za ten sam miesiąc o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

W czwartek po południu niższy od konsensusu był także indeks wyprzedzający koniunktury za sierpień Conference Board.

Natomiast in plus zaskoczyły rynek tygodniowe dane o bezrobociu - liczba nowych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu była najniższa od lipca.

Sentyment na rynku wyznacza jednak środowa decyzja Fed. W środę Rezerwa Federalna zdecydowała o pozostawieniu głównej stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie 0,25-0,50 proc. Jednocześnie Fed w komunikacie ocenił, iż wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp, wskazując, iż na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalszej poprawy wskaźników gospodarczych w kierunku celów Fed. Rezerwa Federalna wskazała także, że rynek pracy uległ dalszej poprawie.

Z uaktualnionej prognozy makroekonomicznej amerykańskiego banku centralnego wynika, że większość członków Fed opowiada się za jedną podwyżką stóp w 2016 r., oraz dwoma w 2017 r. W czerwcu większość członków Fed opowiadała się za odpowiednio dwoma i trzema podwyżkami.

Notowania kontraktów terminowych na stopę Fed wskazują, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na listopadowym posiedzeniu jest wyceniane na 19 proc. Szanse na podwyżkę w grudniu wyceniane są na ponad 57 proc.

Oprócz mieszanych danych płynących z gospodarki innym z czynników niepewności dla amerykańskich inwestorów są zbliżające się wybory w Stanach. Wyniki sondaży wskazują na zmniejszającą się przewagę Hilary Clinton w sondażach. W poniedziałek odbędzie się pierwsza debata obojga kandydatów do fotela prezydenckiego w USA.

Giełdy w Stanach rosną już trzecią sesję z rzędu. Indeks S&P 500 zbliża się do swoich historycznych maksimów z początku września, a Nasdaq osiąga śródsesyjne historyczne maksima po ustanowieniu w środę nowego rekordu na zamknięciu.

Wzrosty na głównym indeksie amerykańskiej giełdy notują wszystkie sektory, a przewodzą im nieruchomości i spółki przemysłowe.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego wzrostów przysłużyły się notowania Goldman Sachs.

Ze spółek w USA złe wieści dla użytkowników ma Yahoo. Gigant technologiczny ujawni w tym tygodniu, iż doszło do olbrzymiej kradzieży danych z jego serwisów - podał w czwartek serwis Recode. Kurs Yahoo rośnie.

Na rynku walutowym osłabia się dolar. Kurs EUR/USD idzie w górę o ok 0,7 proc. i znajduje się w okolicach 1,124, najwyżej od tygodnia.

Po lekkim porannym umocnieniu, w konsolidacji pozostaje kurs USD/JPY, który jest kwotowany w okolicach 100,8.

Na rynku surowcowym rosną ceny ropy naftowej, która jest wspierana przez słabnącego dolara i środowe dane o większym od oczekiwanego spadku zapasów tego surowca w USA, które znalazły się na najniższym od 7 miesięcy poziomie. Na rynku spekuluje się o możliwym zmniejszeniu podaży surowca na rynku. W przyszłym tygodniu podczas nieformalnego posiedzenia państw OPEC i Rosji producenci surowca będą rozmawiać o ograniczeniu wydobycia ropy. Baryłka europejskiego benchmarku Brent jest wyceniana na ok. 47,6 USD i zwyżkuje ponad 1,5 proc.

W Europie czwartek przyniósł wyraźne zwyżki indeksów. Euro Stoxx rośnie przed zamknięciem o 2,3 proc. Niemiecki DAX jest na 2,2-proc. plusie. Francuski CAC 40 zwyżkuje o 2,3 proc. Brytyjski FTSE 100 idzie w górę o 1,3 proc.

Indeks Euro Stoxx 600 w czwartek rósł o 1,6 proc. i w tym tygodniu zyskał w sumie już 2 proc.

Wraz ze wzrostami cen surowców wyraźne 4-5-proc. zwyżki notowały spółki wydobywcze BHP Billiton, Rio Tinto, Glencore i ArcelorMittal. Na giełdzie w Londynie indeks skupiający producentów surowców notował największe od czerwca czterodniowe wzrosty.

W górę idzie kurs Maersk. Duński koncern, będący największym na świecie przewoźnikiem morskim, ma skupić się na działalności w zakresie transportu i logistyki.

Zniżkują natomiast akcje EDF. Francuski dostawca elektryczności obniżył w środę prognozy zysku na 2016 r.

SPRZEDAŻ DOMÓW NA RYNKU WTÓRNYM W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w sierpniu spadła do 5,33 mln w ujęciu rocznym. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrośnie do 5,45 mln. W lipcu liczba ta wyniosła 5,38 mln po korekcie wobec 5,39 mln przed korektą.

INDEKS WYPRZEDZAJĄCY KONIUNKTURY CONFERENCE BOARD NIŻSZY OD KONSENSUSU

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł w sierpniu o 0,2 proc. - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się braku zmian wskaźnika. W lipcu indeks wzrósł o 0,5 proc. po korekcie, wobec 0,4 proc. przed korektą - wynika z danych Conference Board. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W DÓŁ, OCZEKIWANO WZROSTU

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 252 tys. z 260 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 261 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,113 mln w tygodniu, który skończył się 10 września - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,140 mln osób.

AIRBUS KORZYSTAŁ Z NIEDOZWOLONEJ POMOCY UE - WTO

Unia Europejska nie zaprzestała subsydiować Airbusa, mimo wcześniejszych wskazań, by ograniczyć tą działalność - uznała w czwartek Światowa Organizacja Handlu (WTO). Zdaniem WTO, Airbus otrzymał 18 mld USD nieuprawnionej pomocy przy projektowaniu nowego modelu Airbusa w 2011 r. oraz na inne cele. Dodatkowe 4 mld USD miało być bezprawnie przekazane Airbusowi na rozwój innego modelu samolotu. Sprawę do WTO wniósł rząd Stanów Zjednoczonych, gdzie swoją siedzibę ma Boeing. UE może odwołać się od decyzji. Państwom, które wspierały Airbusa grożą sankcje w kwocie do 10 mln USD.

GŁÓWNA STOPA W TURCJI BEZ ZMIAN, W DÓŁ STOPA OVERNIGHT

Bank centralny Turcji pozostawił bez zmian benchmarkową stopę na poziomie 7,5 proc. Stopa kredytu overnight została obniżona o 25 pb do 8,25 proc. Decyzja banku centralnego była zgodna z oczekiwaniami rynku. Od marca stopa overnight została zredukowana już o 250 pb.

STOPY PROCENTOWE W NORWEGII BEZ ZMIAN

Bank Norwegii zdecydował w czwartek o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 0,5 proc. Bank poinformował jednocześnie, że stopy procentowe powinny utrzymać się na takim poziomie w najbliższych latach. W reakcji na decyzję Banku Norwegii korona umocniła się do USD do poziomów ostatnio obserwowanych w lipcu.

WZROST ZAUFANIA PRZEDSIĘBIORCÓW WE FRANCJI

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł we wrześniu 102 pkt. wobec 101 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie urząd statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się stabilizacji wskaźnika na poziomie 101 pkt.

MAERSK ULEGNIE PODZIAŁOWI W CIĄGU DWÓCH LAT

Duński przewoźnik morski Moeller-Maersk ogłosił w czwartek, iż w ciągu dwóch lat spółka ulegnie podziałowi na dwie części. Jedna z nich odpowiedzialna będzie za podstawową działalność spółki w zakresie transportu i logistyki. Wydzieleniu ulegnie sektor energetyczny przedsiębiorstwa, odpowiedzialny m.in. za zaopatrzenie tankowców w paliwo. Część energetyczna będzie posiadała odrębną osobowość prawną i będzie osobno notowana na giełdzie. (PAP)