Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie sojusznicy uzgodnili uruchomienie szkoleń w Iraku przy utrzymaniu ich w Jordanii. Przygotowania do szkoleń odbywają się w ramach programu SPS - Science for Peace and Security.

Na razie plan zakłada przeszkolenie 350 irackich oficerów, w tym do końca listopada br. 76 specjalistów w zakresie unieszkodliwiania i wykrywania miejsc produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), pozostali uczestnicy zostaną skierowani na kursy planowania cywilno-wojskowego i wojskowej medycyny.

Jak powiedziała Deniz Beten zajmująca się w Kwaterze Głównej NATO współpracą partnerską, strona iracka proponuje kandydatów, a uczestnicy muszą się wykazać odpowiednim doświadczeniem, bo chodzi o zaawansowane kursy dla specjalistów. Budżet przedsięwzięcia ma być jeszcze dyskutowany z krajami NATO i partnerami.

"Trening w kraju jest o wiele bardziej wartościowy niż trening za granicą. Można szkolić więcej uczestników, jest to dużo efektywniejsze" - powiedział Nicholas Williams z sekcji ds. Iraku i Afganistanu.

Dotychczas szkolenia organizuje międzynarodowa koalicja zawiązana przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS), by w ten sposób pomóc Irakijczykom wyprzeć IS. Ze strony NATO budżet przedsięwzięcia - wydzielony z części cywilnej - ma być jeszcze dyskutowany z sojusznikami i partnerami.

"Na razie to skromny zespół. Badamy możliwości, sprawdzamy, gdzie można prowadzić ćwiczenia, ale najpierw musimy dokładnie wiedzieć, jakie są potrzeby Irakijczyków" - powiedział.

Podkreślił, że jeśli pomysł się sprawdzi, będzie można rozszerzyć szkolenia, jednak zachowując bazę szkoleniową w Jordanii. Jest to teraz główne miejsce zagranicznych szkoleń irackich wojskowych. Iraccy saperzy szkolili się także na Słowacji, kursy organizowane przez koalicję odbywają się też w Turcji, a w samym Iraku, pod Bagdadem, przebywa grupa specjalistów hiszpańskich szkolących irackich wojskowych w zwalczaniu IED.

NATO zamierza najpierw skompletować zespoły mentorsko-doradcze, na styczeń planuje kursy doradztwa strategicznego, np. na poziomie ministerialnym.

"Nie mamy jeszcze specjalnie przeznaczonej infrastruktury w Iraku, korzystamy z obiektów udostępnionych przez ambasadę Wielkiej Brytanii i koalicję. Potem albo będziemy wykorzystywać obiekty koalicji, albo możemy to robić w Zielonej Strefie, na przykład w ambasadach" - dodał Williams.

"W połowie przyszłego roku podejmiemy decyzje, gdzie i jak rozszerzyć szkolenia" - zapowiedział.

Program SPS to część inicjatywy stabilizowania otoczenia sojuszu. Projekty SPS na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej obejmują także szkolenia w wykrywaniu min w Egipcie, szkolenia z zarządzania kryzysowego w Mauretanii i kursy dla specjalistów marokańskiego MON.

Jakub Borowski (PAP)