Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker udzielił Georgijewie bezpłatnego urlopu, który wiceszefowa KE wykorzysta w październiku.

"Komisarz Guenther Oettinger będzie tymczasowo odpowiedzialny za tekę budżetową i zasobów ludzkich" - podkreślił na konferencji prasowej w Brukseli Schinas.

Oettinger odpowiada w tym momencie w KE za gospodarkę cyfrową. Jeśli Georgijewa obejmie stanowisko w ONZ, jej następca będzie musiał prowadzić prace związane z przeglądem wieloletniego budżetu UE, a także przygotowaniem bardzo ważnej propozycji nowych ram finansowych na okres po 2020 roku.

Pogłoski o tym, że wiceszefowa KE ma starać się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ krążyły w Brukseli od dłuższego czasu. Jednak dopiero w środę bułgarski rząd poinformował, że to właśnie ona będzie kandydatką.

Georgijewa cieszy się poparciem unijnej centroprawicy. Rząd w Sofii wolał do tej pory forsować kandydaturę obecnej dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokowej, jednak w obliczu braku poparcia dla niej wycofał się z tego.

Nowy sekretarz generalny ONZ obejmie urząd 1 stycznia 2017 roku. Obecnie to stanowisko piastuje Ban Ki Mun z Korei Południowej. (PAP)