W spotkaniu mają prawdopodobnie uczestniczyć ministrowie spraw zagranicznych z krajów europejskich - pisze AFP.

Dzień wcześniej, czyli w sobotę, szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, spotkają się w Lozannie, aby omówić kryzys w Syrii - ogłosiło rosyjskie MSZ. Celem spotkania ma być rozważenie kolejnych kroków zmierzających do rozwiązania konfliktu.

W komunikacie rosyjskiego resortu napisano, że 15 października odbędzie się spotkanie "szefów dyplomacji USA i Rosji oraz kluczowych państw regionu w celu rozważenia możliwych dodatkowych kroków, aby stworzyć warunki dla uregulowania syryjskiego kryzysu".

Wcześniej w wywiadzie dla CNN, który zostanie wyemitowany później, ale jego fragmenty przekazały media, Ławrow sprecyzował, że w rozmowach udział wezmą także Iran, Turcja, Arabia Saudyjska i być może Katar.

Departament Stanu USA potwierdził, że w dniach 15-16 października w Lozannie Kerry spotka się z szefami dyplomacji krajów regionu, a w Londynie - z partnerami międzynarodowymi.

Według Departamentu Stanu, Stany Zjednoczone, Rosja a także prawdopodobnie kraje Zatoki Perskiej, Turcja i kraje europejskie "przedyskutują wielostronne podejście do rozwiązania kryzysu w Syrii, zwłaszcza trwałe zaprzestanie przemocy i wznowienie pomocy humanitarnej".

Będzie to pierwsze spotkanie Kerry'ego i Ławrowa od nasilenia tarć między Waszyngtonem a Moskwą, w następstwie załamania się rozejmu w Syrii wynegocjowanego we wrześniu.

Krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów. (PAP)

kot/ mc/