Otwierając specjalną sesję Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, która jest poświęcona sytuacji humanitarnej w Aleppo, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) oskarżył wszystkie strony konfliktu o zbrodnie wojenne i o łamanie międzynarodowych zobowiązań humanitarnych.

"Naruszenia i nadużycia, jakim poddawani są ludzie w całym kraju, w tym oblężenie i bombardowanie wschodniego Aleppo, nie są po prostu tragediami - one stanowią również zbrodnie o historycznym znaczeniu" - dodał Zeid.

"Zbrojne grupy opozycji wciąż strzelają z moździerzy do zamieszkanych przez cywilów dzielnic zachodniego Aleppo, ale masowe naloty na całą wschodnią część miasta przez siły rządowe i ich sojuszników odpowiadają za przytłaczającą większość ofiar cywilnych" - powiedział Zeid w przemówieniu za pośrednictwem łącza wideo.

Nie wymienił bezpośrednio Rosji, której samoloty, wraz z syryjskimi maszynami, od kilku tygodni przeprowadzają naloty na dzielnice Aleppo, kontrolowane przez rebeliantów. Moskwa zaprzecza, jakoby celowo atakowała cywilów w Syrii i utrzymuje, że zwalcza tam terrorystów.

Zorganizowania specjalnej, jednodniowej sesji Rady Praw Człowieka domagało się 16 państw, w tym USA, Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Po południu dojdzie do głosowania nad rezolucją, w której licząca 47 członków Rada wezwie do lepszego monitorowania zbrodni w Aleppo. Jednak Rosja, która wspiera prezydenta Baszara el-Asada, najpewniej nie zgodzi się, aby w dokumencie znalazły się słowa potępiające władze w Damaszku.

Zeid przypomniał, że od początku wojny w Syrii w 2011 roku zginęło ponad 300 tys. Syryjczyków. "Zbiorowa porażka społeczności międzynarodowej, by chronić cywilów i powstrzymać ten rozlew krwi, powinno prześladować każdego z nas" - dodał.

Zaapelował do mocarstw, aby odłożyły na bok różnice i przemówiły jednym głosem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która nie jest w stanie porozumieć się ws. zakończenia nalotów na Aleppo.

Według Zeida sprawa Syrii powinna zostać przekazana prokuraturze Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

"Rosjo, pogarszasz sytuację" - powiedział przedstawiciel brytyjskich władz Tobias Ellwood. "To godne pożałowania, nie takich działań czy przywództwa oczekujemy od kraju", który jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - dodał.

Rosyjski ambasador przy ONZ Aleksiej Borodawkin oskarżył Londyn i sojuszników o to, że "próbują chronić terrorystów przed nalotami, pozwalają im przegrupowywać się i kontynuować barbarzyńskie działania".

Podkreślił, że dzięki obecnemu rozejmowi, który zaproponowała Rosja, cywile i bojownicy, którzy złożą broń, mogą opuścić Aleppo.

Przewodniczący komisji śledczej ds. zbrodni wojennych w Syrii Paulo Pinheiro zapewnił, że wciąż w bezstronny sposób będzie ona dokumentować zbrodnie wojenne w Aleppo.

"Ponad 250 tys. ludzi od ponad miesiąca jest oblężonych i poddawanych nieznośnym codziennym nalotom" - powiedział Pinheiro. "Samoloty celowały w szpitale, targi, piekarnie i stacje uzdatniania wody. Wiele zostało zniszczonych, co pogłębia skutki oblężenia" - dodał.

Ambasador Syrii przy ONZ Hussam Eddin Aala oskarżył Zachód i kraje Zatoki Perskiej o prowadzenie "kampanii propagandowej" przeciwko jego krajowi i stwierdził, że Syria odrzuca brytyjskie "kłamstwa i manipulacje Rady Praw Człowieka".(PAP)