Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,28 USD, po zwyżce o 10 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 9 centów do 50,07 USD za baryłkę.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 4,75 mln baryłek.

W środę oficjalne dane na temat zapasów paliw w USA przedstawił Departament Energii (DoE) i wynika z nich, że zapasy spadły w ubiegłym tygodniu o 0,55 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 468,19 mln baryłek.

Analitycy oceniali zaś, że zapasy ropy w USA wzrosły w poprzednim tygodniu o 2 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 3,35 mln baryłek, czyli 2,2 proc. do 152,38 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,96 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 226 mln baryłek.

Jak wynika z danych DoE zapasy ropy w USA spadły, ale za to rośnie jej produkcja, już 2. tydzień z rzędu.

W ubiegłym tygodniu produkcja surowca wzrosła o 2 mln baryłek.

"Rynek ropy nie zmienił się, jak do tej pory, z rynku kupującego w rynek sprzedawcy" - mówi Jonathan Barrat, główny analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities.

"Ceny ropy będą się poruszały w niewielkim przedziale aż do listopadowego spotkania OPEC" - dodaje.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 78 centów do 49,18 USD za baryłkę, najniżej na zamknięciu handlu od 4 października. (PAP)