Jak poinformował PAP Michał Dąbrowski z firmy Nextbike, która jest operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego, od marca do końca listopada rowery wypożyczano ponad milion razy i liczba wynajmów w porównaniu do poprzedniego sezonu wzrosła o 150 tys.

Odnotowano również 26 tys. nowych użytkowników. W sumie w tym roku z rowerów miejskich korzystało prawie 140 tys. osób.

„Już poprzedni sezon był przełomowy z uwagi na przeprowadzoną rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz ogromny skok natężenia wynajmów, jednak teraz udało się nam wejść na zupełnie nowy poziom popularności wypożyczalni. Nigdy wcześniej korzystanie z rowerów miejskich nie było tutaj tak masowym zjawiskiem” - ocenił prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz.

Wrocławski Rower Miejski to 76 stacji, w których jest 760 rowerów.

Jak podano, zdecydowana większość, bo aż 85 proc. wypożyczeń była bezpłatna, a średnio korzystano z roweru niewiele ponad 16 minut. Korzystanie z roweru przez pierwsze 20 minut jest bezpłatne.

Dzienny rekord wypożyczeń padł 5 kwietnia, gdy rowery wynajmowano ponad 8 tys. razy. Średnio dziennie rower wypożyczano 3,6 tys. razy.

Od 2011 r. we Wrocławiu rowery miejskie wypożyczano już ponad 2,4 mln razy. W poprzednim sezonie było to 850 tys., a w roku 2014 – 130 tys. razy. Wrocław po stolicy jest drugim ośrodkiem w Polsce pod względem liczby wypożyczeń.(PAP)