Plany Grupy Tauron dotyczące produkcji i dystrybucji ciepła Tokarski przedstawił w środę w Katowicach podczas zorganizowanej przez Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania im. J. Ziętka, konferencji "Energetyczne uwarunkowania rozwoju Śląska".

Prócz inwestycji bielskiej, Tauron zamierza też m.in. przejąć Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej, a także zbudować połączenie dla przeprowadzenia ok. 50 megawatów energii cieplnej z istniejących bloków w Jaworznie do sąsiednich Mysłowic.

Blok w Bielsku-Białej o mocy 50 megawatów elektrycznych i 180 cieplnych, zbuduje wchodzący w skład Grupy Południowy Koncern Energetyczny (PKE). Decyzja o budowie jest następstwem podpisania w ostatnich dniach przez PKE, gminę Bielsko-Biała oraz miejscową spółkę dystrybucyjną Therma, długoletniej umowy na gwarantowane dostawy ciepła w tym mieście.

Jak zaznaczył Tokarski, nowy blok zapewni w produkcji skojarzonej sprawność ponad 80 proc. Zastosowana tam akumulacja ciepła zapobiegnie utratom energii cieplnej przy wyrzucie spalin.

Reklama

Bielska inwestycja o wartości ponad 400 mln zł zostanie sfinansowana w ok. 40 proc. ze środków wypracowanych, a w pozostałej części z pożyczek. Budowa bloku na terenie EC1 w Bielsku-Białej ma ruszyć w 2010 r. i zostać zakończona w 2012 r. - jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Z pozostałych inwestycji ciepłowniczych Taurona Tokarski wymienił prace nad dołączeniem do grupy PEC Dąbrowa Górnicza, którego zła kondycja będzie wymagała przeprowadzenia modernizacji. Trwające rozmowy z resortem skarbu dotyczą przeniesienia do Grupy akcji dąbrowskiego PEC.

Specjaliści Taurona zastanawiają się też nad koncepcją zarządzania dla mieszczącej się na terenie Huty Katowice EC Nowa po tym, jak Mittal - główny odbiorca energii - ograniczył produkcję i pobór prądu. Przygotowywany jest m.in. projekt przeniesienia stamtąd ok. 350 megawatów cieplnych. Grupa obecnie posiada 42 proc. udziałów Nowej, 43 proc. akcji ma Skarb Państwa, mniejsze pakiety - samorząd Dąbrowy Górniczej i Arcelor Mittal.

Prócz tego Tauron będzie też przygotowywał się do budowy nowego bloku o mocy ok. 150 megawatów cieplnych w EC Tychy, który przed 2016 r. zastąpi urządzenia przeznaczone wówczas do wyłączenia z eksploatacji. Powstanie też rurociąg przesyłowy dla ok. 50 megawatów cieplnych z EC Jaworzno do Mysłowic, zasilanych obecnie przez również przeznaczoną do wyłączenia starą elektrociepłownię kopalni "Mysłowice".

Tokarski zaznaczył,áże Grupa nie planuje - wbrew zapowiedziom poprzedniego zarządu - inwestycji w należące wciąż do Skarbu Państwa elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu.

Grupa Tauron, do której należą m.in. Południowy Koncern Energetyczny i Południowy Koncern Węglowy, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro, obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.