ikona lupy />
Klimat inwestycyjny - oceny poszczególnych czynników źródło - PAIH / Media

PAIH przy wsparciu HSBC i Grant Thornton przeprowadziła badanie "Klimat inwestycyjny w Polsce”. W badaniu czytamy, że "atrakcyjny klimat inwestycyjny sprzyja przyciąganiu zagranicznych firm, które w Polsce rozwijają innowacje technologiczne i generują miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów".

92 proc. inwestorów zagranicznych ponownie postawiłoby na nasz kraj, gdyby mieli jeszcze raz podejmować decyzję inwestycyjną. Co więcej, deklarują, że w 2018 roku chcą dalej rozwijać swój biznes w Polsce: 70 proc. spodziewa się wzrostu przychodów, 56 proc. mówi o zwiększeniu liczby pracowników, a 48 proc. planuje powiększyć nakłady inwestycyjne.

ikona lupy />
Czynniki, które uległy największej poprawie źródło - PAIH / Media
Reklama

Inwestorzy najwyżej w historii badania ocenili klimat inwestycyjny (3,7 punktów na 5 możliwych), utrzymując tym samym zeszłoroczną ocenę. 64 proc. badanych uważa, że Polska ma "dobre i bardzo dobre warunki inwestycyjne", a 30 proc. mówi o średniej ocenie klimatu inwestycyjnego. "Odsetek odpowiedzi krytycznych wyniósł jedynie 4 proc." - zaznaczono w raporcie.

Z badania wynika, że "wszystko wskazuje na to, że takie czynniki, jak np. rosnące wyzwania związane z rekrutacją pracowników, które potencjalnie mogłyby utrudniać realizację inwestycji w Polsce, zostały zrównoważone czynnikami pozytywnymi, np. dobrą koniunkturą gospodarczą, bardzo wysoko ocenianą przez uczestników badania".

ikona lupy />
Czynniki, które najbardziej się pogorszyły źródło - PAIH / Media

Wyniki ankiety sugerują, że "Polska ma do zaoferowania zagranicznemu biznesowi w pierwszej kolejności przyjazne i stabilne środowisko makroekonomiczne połączone z mocnym popytem wewnętrznym i prężnie działającym otoczeniem biznesowym". Najwyżej oceniana jest stabilność ekonomiczna - 4,01 pkt na 5 możliwych.

Obok poprawiającej się – zdaniem ankietowanych – stabilności ekonomicznej, wysoką atrakcyjność polskiej oferty inwestycyjnej kształtują również wielkość rynku wewnętrznego (3,94 pkt), dostępność materiałów i komponentów (3,89 pkt) oraz współpraca z administracją lokalną (3,79 pkt.).

Atutem Polski są również pracownicy. Trzy elementy: wydajność pracy, kultura organizacyjna oraz lojalność znalazły się w pierwszej piątce wskazań inwestorów zagranicznych z tą samą liczbą punktów (3,77 pkt). Badani doceniają również jakość infrastruktury (3,74 pkt), która w opinii respondentów jest jednym z najszybciej poprawiających się w ciągu ostatnich lat elementów atrakcyjności Polski.

Inwestorzy uznali, że poprawy wymaga stałość i przewidywalność prawa (2,75 pkt), efektywność sądownictwa gospodarczego (2,84 pkt) oraz nie tyle sama wysokość podatków, co formalności z nimi związane (2,91 pkt).

Badanie zostało opracowany na podstawie badań ankietowych prowadzonych wśród działających na terenie Polski firm z zagranicznym kapitałem. Wzięło w nim udział 76 przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym prowadzących działalność na terenie Polski.

>>> Czytaj też: Kurczy się unijny tort. Z wielu powodów Polska nie dostanie już tak dużo pieniędzy z UE