Liczba seniorów w Korei Płd. (czyli osób w wieku ponad 65 lat) przekroczyła w 2016 roku 6,8 mln. Oznacza to, że stanowi 13,6 proc. całej populacji – wynika z rządowych danych. Liczba młodych ludzi (w wieku poniżej 14 lat) wyniosła w tym samym roku 6,8 mln - pisze Quartz.

Tym samym azjatycki kraj znalazł się bardzo blisko stania się „starym społeczeństwem” – statusem, który osiągnął znacznie szybciej niż inne rozwinięte kraje. Przejście od „starzejącego się” (czyli takiego, w którym co najmniej 7 proc. populacji to seniorzy) do „starego” kraju zajęło Japonii 24 lata. Obecnie żyje tam aż 34,6 mln starszych osób, które stanowią aż 27 proc. całkowitej populacji. Takie samo „przejście” zajęło Niemcom i Francji odpowiednio 40 i 115 lat. Koreańczycy stali się „starzejącym się” społeczeństwem 17 lat temu. Rząd spodziewa się, że populacja Korei osiągnie swój szczyt w 2031 roku.

Około połowa seniorów żyje w Korei Płd. w ubóstwie, a duża ich część jest zmuszona do chwytania się rozpaczliwych środków by przetrwać, np. prostytucji.

Koreańczycy wciąż zmagają się też z niewielką liczbą urodzeń. Wskaźnik dzietności spadł tam w 2016 roku do najniższego poziomu od 7 lat.

Reklama

>>> Polecamy: Padł kolejny rekord. W Wielkiej Brytanii mieszka już ponad milion Polaków