Wartość tej inwestycji to ponad 398 mln euro, unijne dofinansowanie z programu Connecting Europe Facility (CEF) będzie stanowić 85 proc. wartości tego przedsięwzięcia - podało w środę w komunikacie PKP PLK.

Rail Baltica jest jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w północno-wschodniej Polsce. Odcinek Białystok-Ełk jest elementem projektu modernizacji linii z Białegostoku przez Ełk i Suwałki do granicy z Litwą w Trakiszkach.

Biuro prasowe PKP PLK poinformowało w środę PAP, że jest ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej odcinka Białystok-Ełk. "Wartość inwestycji to 2,5 mld zł. Projekty wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń powinny być zakończone w 2020 r. Realizacja robót budowlanych zaplanowana jest w latach 2020-2023" - podało biuro.

PKP PLK przypomniały także, że w połowie czerwca podpisały umowę na modernizację drugiego odcinka Rail Baltica Sadowne - Czyżew na trasie Warszawa-Białystok. Po zakończeniu prac pociągi będą mogły tamtędy jeździć z prędkością do 160 km/h. Będą modernizowane stacje Małkinia i Sadowne, w Małkini powstanie nowy wiadukt kolejowy i podziemne przejście dla pieszych. Prace obejmą także modernizację 12 peronów, 70 km torów, 11 przejazdów kolejowo-drogowych, przebudowę trzech mostów, na rzece Bug powstanie nowy most.

Prace na odcinku Sadowne - Czyżew mają być realizowane w latach 2017-2019. Wartość umowy to 641 mln zł, z czego 467 mln zł to dotacja z UE z CEF.

"PLK przygotowują się do prac na kolejnym odcinku Rail Baltica Czyżew – Białystok. Obecnie prowadzone są prace projektowe. Roboty budowlane planowane są na lata 2018-2020" - poinformowała spółka.

Gotowy jest odcinek Warszawa Rembertów – Zielonka – Tłuszcz – Sadowne, gdzie zakończono prace torowe i sieciowe. "Trwa budowa bezkolizyjnych skrzyżowań m.in. w Wołominie" - podało PKP PLK.

>>> Czytaj też: Duża porażka Pesy. PKP Intercity ma poważne problemy z awaryjnością Dartów