Kopia akt sprawy może mieć również formę elektroniczną. Na wniosek podatnika lub jego pełnomocnika organ musi ją przesłać za pośrednictwem ePUAP – wynika z wyroku NSA.
Sprawa dotyczyła spółki, w której trwała kontrola. Jej pełnomocnik wystąpił do organu podatkowego o wydanie elektronicznych kopii dokumentów z akt sprawy i wskazał, o które dokumenty chodzi. Zażądał też przesłania kopii akt na jego adres na ePUAP.
Naczelnik urzędu skarbowego odmówił i wyjaśnił, że nie może przekazać ich w formie elektronicznej. Może to zrobić jedynie w formie papierowej lub udostępnić je na miejscu, w urzędzie. Naczelnik, a później również dyrektor Izby Administracji Skarbowej, uważali, że zapewnienie podatnikowi lub jego pełnomocnikowi dostępu online do akt sprawy jest jedynie uprawnieniem, a nie obowiązkiem organu podatkowego.
Firma się z tym nie zgodziła. Uznała, że naczelnik pozostawał w bezczynności. Pełnomocnik złożył więc ponaglenie na niezałatwienie sprawy w terminie, a gdy dyrektor Izby Administracji Skarbowej uznał je za bezzasadne, sporządził skargę do sądu.
Reklama
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny przyznały spółce rację. WSA wyjaśnił, że art. 178 par. 3 ordynacji podatkowej daje stronie postępowania prawo: żądania wydania kopii akt sprawy, uwierzytelnionych odpisów akt sprawy i uwierzytelnienia kopii akt sprawy. Organ ma obowiązek je wydać. – Przepis nie przewiduje jakichkolwiek warunków. Złożenie przez stronę żądania powoduje zatem, że organ podatkowy nie może odmówić dokonania wskazanych czynności – wyjaśnił sędzia Krzysztof Przasnyski, uzasadniając wyrok.
Zdaniem NSA kopia dokumentu akt sprawy, o której mowa w art. 178 par. 3 ordynacji podatkowej, to również kopia w postaci elektronicznej, czyli skanów. Naczelnik miał więc obowiązek przesłać je pełnomocnikowi. ©℗

orzecznictwo

Wyrok NSA z 8 października 2019 r., sygn. akt II FSK 1769/19. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia