Odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu
Obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Trybunale Stanu Poz. 2122
Podmioty wykonujące przewóz drogowy
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 21 października 2019 r. w sprawie systemu oceny ryzyka podmiotów wykonujących przewóz drogowy Poz. 2123
Reklama
Weszło w życie
7 listopada 2019 r.
Omówienie: Rozporządzenie określa system oceny ryzyka podmiotów wykonujących przewóz drogowy w zakresie występowania naruszeń dotyczących m.in. czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców.
Zasady wynagradzania pracowników
Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek Poz. 2124
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 19 listopada 2019 r.
Omówienie: Zmiany dokonane w załączniku nr 5 do rozporządzenia w tabeli III dotyczą Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, ośrodków szkolenia i ośrodków doskonalenia kadr SW, a także aresztów śledczych i zakładów karnych.
Wymagania dla odbiorników cyfrowych
Rozporządzenie ministra cyfryzacji z 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych Poz. 2125
Wejdzie w życie
1 grudnia 2019 r.
Omówienie: Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych określono w załączniku do rozporządzenia.
Dziennik Ustaw z 5 listopada 2019 r.
Przetwarzanie informacji kryminalnych
Obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych Poz. 2126
Dokumentacja badań i orzeczeń psychologicznych
Rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji badań i orzeczeń psychologicznych, sposobu jej prowadzenia, przechowywania i udostępniania oraz wzorów stosowanych dokumentów Poz. 2127
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 20 listopada 2019 r.
Omówienie: Zmian dokonano w załącznikach do rozporządzenia. Przykładowo w załączniku nr 1 określenie: „pieczątka jednostki kierującej na badanie” zastąpiono określeniem: „nazwa, adres, NIP lub REGON jednostki kierującej na badanie”. Dodano również odnośnik nr 1 w brzmieniu: „Dane te mogą być naniesione także w formie pieczątki, nadruku lub naklejki”.
Kary za nielegalne adopcje dzieci
Ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego Poz. 2128
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 20 listopada 2019 r.
Omówienie: Karalne będzie oddanie dziecka do adopcji, jak i przyjęcie go, jeżeli następuje to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej przy jednoczesnym zatajeniu tego faktu przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie albo z pominięciem takiego postępowania. Sankcją za dokonanie czynów zabronionych będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Duplikaty i odpisy dyplomów
Rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów Poz. 2129
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 20 listopada 2019 r.
Omówienie: Nowe regulacje dotyczą duplikatu dyplomu oraz odpisu dyplomu.
Dopuszczanie pojazdów do ruchu
Obwieszczenie ministra infrastruktury z 4 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach Poz. 2130
Zasady prowadzenia krajowego rejestru
Rozporządzenie ministra zdrowia z 21 października 2019 r. w sprawie Krajowego Rejestru Infekcyjnego Zapalenia Wsierdzia Poz. 2131
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 20 listopada 2019 r.
Omówienie: Podmiotem prowadzącym Krajowy Rejestr Infekcyjnego Zapalenia Wsierdzia jest Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Rejestr jest prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
Specjalizacja fizjoterapeutów
Rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez fizjoterapeutów Poz. 2132
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 20 listopada 2019 r.
Omówienie: Zmian dokonano m.in. w załącznikach do rozporządzenia. Przykładowo w załączniku nr 1 w częściach IV–VI określenie: „podpis i pieczęć kierownika specjalizacji” zastąpiono określeniem: „pieczątka, nadruk lub naklejka kierownika specjalizacji z podaniem imienia i nazwiska oraz funkcji i podpisem”.
Wchodzą w życie 14 listopada 2019 r.
Ochrona przed hałasem – ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2087)
Omówienie: Nowelizacja nakłada na podmiot sporządzający strategiczne mapy hałasu obowiązek stosowania metod oceny określonych w załączniku do dyrektywy Komisji (UE) 2015/996 z 19 maja 2015 r. Ponadto nowe przepisy zobowiązują do uwzględniania w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ograniczeń wynikających ze strategicznych map hałasu.
Nowelizacja nakłada również na prezydentów miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy, a także zarządzających drogami, liniami kolejowymi oraz lotniskami, obowiązek ich identyfikacji. Będą również musieli przekazywać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – co 5 lat – dane identyfikujące te miasta oraz główne drogi, linie kolejowe i lotniska.
W nowych unormowaniach nałożono na marszałków województw obowiązek sporządzania, na podstawie strategicznych map hałasu, programów ochrony środowiska przed hałasem. Ma to zapewnić funkcjonowanie na terenie kraju 16 programów i umożliwić ujednolicenie podejścia do ich sporządzania. Programy te będą podlegały zaopiniowaniu m.in. przez prezydentów miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tys., zarządzających głównymi drogami, zarządzających głównymi liniami kolejowymi lub liniami kolejowymi innymi niż główne położonymi na obszarze aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 100 tys. Jednocześnie przewidziano kary pieniężne za nieterminowe przekazanie Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska danych identyfikujących oraz strategicznych map hałasu, nieterminowe uchwalenie programu ochrony środowiska przed hałasem, nieterminowe przekazanie danych ze strategicznych map hałasu oraz za nieterminowe przekazanie streszczeń programów.
Dane identyfikujące główne drogi, linie kolejowe lub lotniska oraz miasta należy po raz pierwszy przekazać Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska do 31 stycznia 2020 r. Strategiczne mapy hałasu powinny zostać po raz pierwszy sporządzone do 30 czerwca 2022 r. Z kolei sejmik województwa powinien uchwalić po raz pierwszy program ochrony środowiska przed hałasem do 18 lipca 2024 r. Dotychczas sporządzone mapy akustyczne zachowają moc do 30 czerwca 2022 r., a obecne programy ochrony środowiska przed hałasem – do 18 lipca 2024 r.
Zasady prowadzenia krajowego rejestru – rozporządzenie ministra zdrowia z 16 października 2019 r. w sprawie Krajowego Rejestru Ablacji Podłoża Arytmii (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2098)
Omówienie: Podmiotem prowadzącym Krajowy Rejestr Ablacji Podłoża Arytmii jest Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Rejestr jest prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
Podmiot prowadzący rejestr, nie później niż po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, poinformuje usługodawców o terminie, w którym po raz pierwszy należy przekazać określone w przepisach identyfikatory i dane.
Kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2091)
Omówienie: Zmienił się załącznik nr 2 do rozporządzenia zawierający wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika.
Zaniechanie poboru podatku dochodowego – rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 18 października 2019 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród otrzymanych przez Powstańców Warszawskich (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2092)
Omówienie: Zarządzono zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród otrzymanych przez Powstańców Warszawskich przyznanych przez Radę miasta stołecznego Warszawy. Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 28 marca 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.
Produkty lecznicze i wyroby medyczne – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2094)
Omówienie: Zmiany dokonane w rozporządzeniu dotyczą daty oraz nadruku lub pieczątki obejmujących imię i nazwisko wojewódzkiego inspektora oraz wskazanie pełnionej funkcji, a także jego podpis.
Egzaminy diagnostów laboratoryjnych – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2095)
Omówienie: Duplikat dyplomu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Diagnostów Laboratoryjnych (PESDL) jest oznaczony pieczęcią, nadrukiem lub naklejką o treści „Duplikat”.
Odpis dyplomu PESDL, w przypadku postaci papierowej, jest drukowany na miękkim papierze z napisem „Odpis” oraz sygnowany pieczęcią, nadrukiem lub naklejką „Za zgodność z oryginałem” i pieczątką, nadrukiem lub naklejką zawierającą imię, nazwisko i funkcję dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) oraz jego podpis.
Podstawowe warunki prowadzenia apteki – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2096)
Omówienie: W załączniku do rozporządzenia określenie: „pieczęć apteki i nr zezwolenia na prowadzenie apteki” zastąpiono określeniem: „pieczątka apteki lub nazwa i adres oraz nr zezwolenia na prowadzenie apteki”.
Żywność podlegająca urzędowej kontroli – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 30 października 2019 r. poz. 2097)
Omówienie: Zmiany dotyczą załączników nr 2–5 do rozporządzenia. Mianowicie określenie: „pieczęć i podpisy wnioskodawcy lub osoby reprezentującej wnioskodawcę” zastąpiono określeniem: „imię i nazwisko oraz podpis wnioskodawcy lub osoby reprezentującej wnioskodawcę”.
Wchodzą w życie 15 listopada 2019 r.
Kursy reedukacyjne i kierowanie na badania – rozporządzenie ministra zdrowia z 17 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu kierowania na badania lekarskie lub badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu (Dz.U. z 31 października 2019 r. poz. 2111)
Omówienie: W określonych załącznikach do rozporządzenia określenie: „pieczęć organu” zostało zastąpione określeniem: „nadruk, naklejka lub pieczęć obejmujące nazwę, adres, NIP i REGON organu”. ©℗