Centralne Biuro Antykorupcyjne
Obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 11 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym Poz. 1921
Sprzęt elektryczny i elektroniczny
Obwieszczenie ministra przedsiębiorczości i technologii z 12 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym Poz. 1922
Reklama
Medyczne laboratoria diagnostyczne
Obwieszczenie ministra zdrowia z 5 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych Poz. 1923
Inwestycje związane z budową portów zewnętrznych
Ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych Poz. 1924
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 25 października 2019 r.
Omówienie: Ustawa ma na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu widzenia interesów państwa projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich. Przewidziano m.in. wydawanie przez właściwego wojewodę decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy portu zewnętrznego. Uproszczono proces uzyskiwania decyzji poprzedzających tę o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy portu zewnętrznego, np. o środowiskowych uwarunkowaniach.
Wprowadzono przepisy pozwalające inwestorowi na skuteczne uzyskanie niezbędnego do realizacji inwestycji prawa do nieruchomości, przy jednoczesnym zapewnieniu odszkodowania z tytułu wywłaszczenia bądź odszkodowania za ograniczenie innych niż własność praw do nieruchomości.
Zdecydowano, że w przypadku przygotowywania inwestycji w zakresie budowy portu zewnętrznego nie będą stosowane przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, unormowania ustawy o rewitalizacji oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Wymagania kwalifikacyjne dotyczące pracowników
Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 9 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia Poz. 1925
Weszło w życie
15 października 2019 r.
Omówienie: Zmian dokonano w załączniku nr 3 do rozporządzenia zawierającym m.in. tabelę stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji zawodowych pracowników zatrudnionych w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Sądy powszechne
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 4 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz zakresu rozpoznawanych przez nie spraw Poz. 1926
Wejdzie w życie
1 stycznia 2020 r.
Omówienie: Nowe regulacje dotyczą m.in. Sądu Apelacyjnego w Katowicach – obejmującego obszar właściwości sądów okręgowych w: Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach i Rybniku oraz rozpoznającego sprawy z zakresu prawa: cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, karnego oraz zgodności z prawdą oświadczeń lustracyjnych, pracy i ubezpieczeń społecznych, a także sprawy gospodarcze oraz inne sprawy z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego należące do sądu gospodarczego na podstawie odrębnych ustaw.
Sprawy z zakresu prawa pracy
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 4 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przekazania niektórym sądom rejonowym rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych z obszarów właściwości innych sądów rejonowych Poz. 1927
Wejdzie w życie
1 stycznia 2020 r.
Omówienie: Sądowi Rejonowemu w Jastrzębiu-Zdroju przekazano sprawy z zakresu prawa pracy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Natomiast Sądowi Rejonowemu w Rybniku przekazane zostały sprawy z zakresu prawa pracy z obszaru właściwości sądów rejonowych w Raciborzu i Żorach oraz sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych z obszaru właściwości sądów rejonowych w: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Żorach.
Prowadzenie ksiąg wieczystych
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 4 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste oraz obszarów ich właściwości miejscowej Poz. 1928
Wejdzie w życie
1 stycznia 2020 r.
Omówienie: Nowe przepisy dotyczą obszarów działania sądów rejonowych w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Żorach.
Bezpieczeństwo granic i imigracja
Ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o ratyfikacji umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, podpisanej w Waszyngtonie 16 sierpnia 2019 r. Poz. 1929
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 25 października 2019 r.
Omówienie: Wyrażono zgodę na dokonanie przez prezydenta RP ratyfikacji wyżej wymienionej umowy. Umowa, której dotyczy omawiana ustawa ratyfikacyjna, stanowi kolejne porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi przewidujące wymianę danych osobowych, w tym biometrycznych, oraz innych istotnych informacji dotyczących osób fizycznych. Jej postanowienia uzupełniają przede wszystkim podpisaną 12 czerwca 2019 r. polsko-amerykańską umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. Przewidziane w niej rozwiązania są ukierunkowane na skuteczne zapobieganie i zwalczanie nielegalnej migracji. Jej zawarcie jest warunkiem koniecznym włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.
Wysokość kwoty bazowej w 2020 r.
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 27 września 2019 r. w sprawie wysokości kwoty bazowej w 2020 r. Poz. 1930
Wejdzie w życie
1 stycznia 2020 r.
Omówienie: 5500 zł wyniesie w przyszłym roku kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań polegających na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej, o której mowa we właściwych przepisach ustawowych.
Określenie poziomów substancji w powietrzu
Rozporządzenie ministra środowiska z 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu Poz. 1931
Weszło w życie
z dniem następującym po ogłoszeniu, tj. 11 października 2019 r.
Omówienie: Zmiany dotyczą dwóch załączników do rozporządzenia ministra środowiska w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.
Dziennik Ustaw z 11 października 2019 r.
Działalność Rady Akredytacyjnej
Rozporządzenie ministra zdrowia z 27 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Rady Akredytacyjnej Poz. 1932
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 26 października 2019 r.
Omówienie: Dodano regulację dotyczącą rekomendowania ośrodkowi akredytacyjnemu sposobu przeprowadzania procedury oceniającej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych. Chodzi o podmiot wnioskujący o udzielenie akredytacji, w tym m.in. określenie zakresu działalności leczniczej podlegającej przeglądowi akredytacyjnemu.
Wchodzą w życie 16 października 2019 r.
Zalesianie gruntów rolnych – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 3 października 2019 r. w sprawie zaliczek na poczet wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 za 2019 r. (Dz.U. z 9 października 2019 r. poz. 1910)
Omówienie: Nowe regulacje dotyczą podmiotu, który w 2019 r. złożył wniosek o wypłatę pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Otóż podmiotowi temu wypłaca się zaliczki na poczet wypłaty tej pomocy w wysokości iloczynu 85 proc. stawek premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej oraz obszaru stwierdzonego w ramach kontroli przeprowadzonych na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013, jako spełniający warunki do przyznania tej pomocy.
Zaliczki na poczet wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 wypłaca się od 16 października 2019 r.
Zaliczki na poczet pomocy finansowej – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 3 października 2019 r. w sprawie zaliczek na poczet pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za 2019 r. (Dz.U. z 11 października 2019 r. poz. 1941)
Omówienie: W unormowaniach rozporządzenia mowa jest o podmiotach, które w 2019 r. złożył wniosek o przyznanie pomocy finansowej w ramach:
  • poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, w zakresie rocznej premii, o której mowa w odpowiednich przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z 17 grudnia 2013 r.,
  • następujących działań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020: „Rolnictwo ekologiczne”, „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”i „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”.
Podmiotom tym wypłaca się zaliczki na poczet tej pomocy.
Zasady pracy Kolegium Doradców – rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 września 2019 r. w sprawie trybu pracy Kolegium Doradców i wysokości wynagrodzenia jego członków (Dz.U. z 1 października 2019 r. poz. 1859)
Omówienie: Rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. poz. 534). Zgodnie z rozporządzeniem, pracami Kolegium Doradców kieruje przewodniczący.
Zawiadomienie o posiedzeniu kolegium wraz z informacją o jego miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad, a także materiałami przeznaczonymi do rozpatrzenia są wysyłane członkom pocztą elektroniczną na wskazane przez nich adresy co najmniej na siedem dni przed terminem posiedzenia.
Wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Kolegium wynosi: 2000 zł – w przypadku przewodniczącego, 1500 zł – w przypadku pozostałych członków.
Przewozy lotnicze – rozporządzenie ministra infrastruktury z 16 września 2019 r. w sprawie okresów służby i wypoczynku członków załóg statków powietrznych w przewozie lotniczym przy użyciu samolotu wykonywanym taksówką powietrzną, w załodze jednoosobowej oraz w służbie ratownictwa medycznego (Dz.U. z 1 października 2019 r. poz. 1860)
Omówienie: Uregulowano m.in. sytuację, gdy okres wypoczynku członka załogi statku powietrznego w przewozie lotniczym przy użyciu samolotu wykonywanym taksówką powietrzną, w załodze jednoosobowej oraz w służbie ratownictwa medycznego na lotnisku położonym poza portem macierzystym przekracza sześć godzin. Wówczas członek załogi jest uprawniony do wypoczynku w warunkach hotelowych.
Ponadto zgodnie z rozporządzeniem wydłużenie okresu pełnienia czynności lotniczych w przewozie lotniczym przy użyciu samolotu wykonywanym taksówką powietrzną jest możliwe, jeżeli występuje w nim przerwa.
Płatności bezpośrednie – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 3 października 2019 r. w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2019 r. (Dz.U. z 11 października 2019 r. poz. 1934)
Omówienie: Rolnikowi, który w 2019 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, wypłaca się zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości iloczynu 70 proc. stawki danej płatności bezpośredniej oraz:
  • obszaru stwierdzonego w ramach kontroli przeprowadzonych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z 17 grudnia 2013 r. jako spełniający warunki do przyznania danej płatności, albo
  • liczby zwierząt stwierdzonych w ramach kontroli przeprowadzonych na podstawie wspomnianego rozporządzenia, jako spełniające warunki.
Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wypłaca się od 16 października 2019 r. ©℗