Zasady prowadzenia krajowego rejestru
Rozporządzenie ministra zdrowia z 16 października 2019 r. w sprawie Krajowego Rejestru Ablacji Podłoża Arytmii Poz. 2098
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 14 listopada 2019 r.
Reklama
Omówienie: Podmiotem prowadzącym Krajowy Rejestr Ablacji Podłoża Arytmii jest Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Rejestr jest prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
Podmiot prowadzący rejestr, nie później niż po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, poinformuje usługodawców o terminie, w którym po raz pierwszy należy przekazać określone w przepisach identyfikatory i dane.
Procedury celne
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 28 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary Poz. 2099
Weszło w życie
3 listopada 2019 r.
Omówienie: Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku, podległy Pomorskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Gdyni, jest właściwym dla przyjęcia zgłoszenia do powrotnego wywozu, zarejestrowania powiadomienia o powrotnym wywozie lub wywozowej deklaracji skróconej oraz przyjęcia poświadczenia odbioru towarów, o których mowa w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/1131.
Przemieszczanie wyrobów akcyzowych
Rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 25 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zabezpieczeń akcyzowych Poz. 2100
Weszło w życie
1 listopada 2019 r.
Omówienie: Dodano m.in. regulację dotyczącą podmiotu prowadzącego skład podatkowy, do którego wprowadzane są wymienione w odpowiednich przepisach ustawowych wyroby akcyzowe, przemieszczane na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Otóż w przypadku takiego podmiotu przedłożenie wymaganych dokumentów w celu odnotowania obciążenia zabezpieczenia generalnego następuje najpóźniej wraz z dokonaniem – do naczelnika urzędu skarbowego – zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym.
Wchodzą w życie 7 listopada 2019 r.
Usprawnienie postępowań przed sądami cywilnymi – ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6 sierpnia 2019 r. poz. 1469)
Omówienie: Nowelizacja przewiduje m.in., że sąd pierwszej instancji będzie mógł nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia zwolnionego pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Oprócz tego nowelizacja wprowadzi też inne zmiany, wobec których wyrażane są m.in. obawy, że mogą utrudnić wysuwanie roszczeń w czasie procesu sądowego. Mianowicie od dodatkowego lub zwiększonego roszczenia trzeba będzie wnieść opłatę sądową. Co prawda, tak było też dotychczas, ale sąd – nawet gdy jej nie uiszczono – dalej prowadził sprawę. Wspomnianą zaś opłatę nakładał – w wyroku – na stronę przegrywającą. Natomiast po zmianie przepisów, gdy opłata od zmiany powództwa nie zostanie uiszczona, to sąd nie rozpozna np. nowego, wyższego roszczenia. W tej kwestii wyrażane są jednak również opinie, że opłatę będzie trzeba uiszczać tylko w sprawie, w której na skutek rozszerzenia powództwa wartość przedmiotu sporu zwiększy się i przekroczy 50 tys. zł. Gdy zaś roszczenie nie przewyższy wspomnianej kwoty, to pracownik będący powodem będzie zwolniony z kosztów sądowych (o tych problemach pisaliśmy w Tygodniku Kadry i Płace 17 października 2019 r., DGP nr 202).
Ponadto nowelizacja przywraca odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych.
Nowym rozwiązaniem jest m.in. zobowiązanie pozwanego do złożenia odpowiedzi na pozew. Przyjęto bowiem, że wniesienie odpowiedzi na pozew jest procesowym obowiązkiem strony pozwanej. Niezłożenie odpowiedzi na pozew w przepisanym terminie będzie skutkować uznaniem, że pozwany przyznaje się do twierdzeń przytoczonych w pozwie. Na tej podstawie sąd będzie mógł wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.
Kolejnym instrumentem, który ma przyczynić się do skrócenia czasu trwania postępowań w sprawach cywilnych, jest posiedzenie przygotowawcze mające odformalizowany charakter. W jego ramach sędzia ma nakłaniać strony do ugodowego rozwiązania sporu. Jeżeli tego typu zabiegi okażą się bezskuteczne, to sporządzi przy udziale stron plan rozprawy. Przygotowanie takiego planu ma być zarazem granicznym momentem przytaczania przez obie strony twierdzeń i dowodów na uzasadnienie ich wniosków bądź też dla odparcia twierdzeń i wniosków strony przeciwnej. Nowelizacja przewiduje jednak, że niekiedy konieczne będzie wyznaczenie kilku posiedzeń. Powinny się one odbywać w kolejnych dniach, a gdyby to było nierealne – w możliwie krótkich odstępach czasu.
(Dla niektórych przepisów nowelizacji przewidziano inne terminy wejścia w życie).
Dopuszczanie do użytku szkolnego podręczników – rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 3 października 2019 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz.U. z 23 października 2019 r. poz. 2013)
Omówienie: Rozporządzenie przewiduje m.in., że podręcznik w postaci elektronicznej może być zamieszczony na informatycznym nośniku danych lub w internecie. Taki podręcznik zawiera:
  • opis sposobu uruchomienia albo opis sposobu instalacji i uruchomienia;
  • system pomocy zawierający opis użytkowania;
  • mechanizmy nawigacji i wyszukiwania, w szczególności spis treści i skorowidz w postaci hiperłączy;
  • opcję drukowania treści podręcznika, z wyłączeniem dynamicznych elementów multimedialnych, których wydrukowanie nie jest możliwe.
Podręcznik w postaci elektronicznej musi uwzględniać wymagania dostępności określone w załączniku do ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. poz. 848).
Warunki pracy rybaków – ustawa z 16 października 2019 r. o ratyfikacji Konwencji nr 188 dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie 14 czerwca 2007 r. (Dz.U. z 23 października 2019 r. poz. 2017)
Omówienie: Wyrażono zgodę na dokonanie przez prezydenta RP ratyfikacji wyżej wymienionej konwencji. Jej celem jest zapewnienie rybakom godziwych warunków pracy, zakwaterowania i wyżywienia, bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, opieki medycznej i zabezpieczenia społecznego.
Drogowe kontrole techniczne pojazdów – ustawa z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 6 sierpnia 2019 r. poz. 1466)
Omówienie: Nowelizacja przewiduje, że kierujący określonymi pojazdami będą musieli posiadać i okazywać podczas kontroli drogowej protokół. Będzie to protokół z ostatniej drogowej kontroli technicznej, jeżeli oczywiście była ona przeprowadzona.
Ten nowy obowiązek będzie dotyczył pojazdów:
  • zaprojektowanych i wykonanych do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą (czyli kategorie pojazdów M2 i M3),
  • zaprojektowanych i wykonanych do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t (tj. kategorie N2 i N3),
  • przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (kategorie O3 i O4),
  • ciągników kołowych (kategorii T5) użytkowanych głównie na drogach publicznych do komercyjnego drogowego transportu towarów.
Kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, a uczestniczącym w ruchu w Polsce, będzie zobowiązany posiadać dokument potwierdzający przeprowadzenie badania technicznego, zawierający co najmniej:
  • numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu,
  • numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu,
  • miejsce i datę przeprowadzonego badania technicznego,
  • stwierdzone usterki i ich kategorie,
  • wynik badania technicznego,
  • aktualny termin ważności badania technicznego,
  • nazwę organu kontrolnego lub stacji kontroli pojazdów oraz podpis lub numer ewidencyjny diagnosty, który przeprowadził badanie techniczne.
Ochrona przyrody – rozporządzenia ministra środowiska z 20 września 2019 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk (Dz.U. z 23 października 2019 r. poz. 2006–2009 i 2014)
Omówienie: Wyznaczono specjalne obszary ochrony siedlisk w województwie lubelskim: Rogów, Sawin, Dolny Wieprz, Kumów Majoracki i Borowa Góra.
Nowe obowiązki i uprawnienia – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego
Omówienie: Rozporządzenie m.in. rozszerza możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego – poinformowało MSWiA. W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości, co do przewożonego ładunku, wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.
Ponadto nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska – podkreślono w informacji MSWiA.
Wchodzą w życie 8 listopada 2019 r.
Konkurs na stanowiska kierownicze – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2024)
Omówienie: Głosowanie w sprawie wyboru kandydata jest dokonywane na jednakowych kartach do głosowania zawierających nazwiska kandydatów w kolejności alfabetycznej, oznaczonych pieczęcią właściwego podmiotu, nadrukiem lub naklejką, zawierającymi nazwę, adres, numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer identyfikacyjny REGON właściwego podmiotu.
Urządzenia do symulowania jazdy – rozporządzenie ministra infrastruktury z 10 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzenia do symulowania jazdy w warunkach specjalnych (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2018)
Omówienie: Zmian dokonano w załączniku w części I „Ogólne wymagania techniczno-organizacyjne symulatora”.
Funkcjonariusze Straży Granicznej – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2026)
Omówienie: Zmiany dokonane w załączniku nr 2 do rozporządzenia dotyczą komendanta Biura Spraw Wewnętrznych SG.
Wykonywanie prac podwodnych – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków zdrowotnych wykonywania prac podwodnych (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2027)
Omówienie: Zmian dokonano w załącznikach do rozporządzenia. Przykładowo określenie „pieczątka wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy” zastąpiono określeniem „nazwa i adres wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy”.
Odbywanie praktyki w aptece – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2033)
Omówienie: W załączniku nr 2 do rozporządzenia określenie „pieczęć apteki” zastąpiono określeniem „pieczęć, nadruk lub naklejka zawierające: nazwę i adres apteki”.
Specjalne obszary ochrony siedlisk – rozporządzenia ministra środowiska z 20 września 2019 r. w sprawie specjalnych obszarów ochrony siedlisk (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2025, 2031, 2032)
Omówienie: Wyznaczono specjalne obszary ochrony siedlisk w województwie lubelskim: Żmudź, Debry oraz Posadów.
Pomoc na rozwój infrastruktury szerokopasmowej – rozporządzenie ministra cyfryzacji z 14 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020 (Dz.U. z 24 października 2019 r. poz. 2034)
Omówienie: Uchylono regulację dotyczącą określonej oceny wnioskowanej kwoty wsparcia lub maksymalnej jego intensywności.
Wchodzi w życie 9 listopada 2019 r.
Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia – rozporządzenie ministra zdrowia z 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprowadzania z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia (Dz.U. z 25 października 2019 r. poz. 2034)
Omówienie: W załączniku nr 1 do rozporządzenia określenie „pieczęć wystawiającego zapotrzebowanie” zastąpiono określeniem „nadruk albo pieczęć obejmujące nazwę, adres, numer telefonu i numer REGON lub numer wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą wystawiającego zapotrzebowanie”. ©℗