Począwszy od 12 grudnia 2016 r. na chińskim rynku międzybankowym złoty będzie bezpośrednio wymienialny na juana - podał China Foreign Exchange Trade System, część chińskiego banku centralnego odpowiedzialna za rynek międzybankowy i walutowy.

"Mając na celu promocję wzajemnego handlu i inwestycji między Polską a Chinami; ułatwienie korzystania z RMB i PLN w handlu zagranicznym i rozliczeń inwestycyjnych; sprostanie wymaganiom podmiotów gospodarczych na obniżenie walutowych kosztów transakcyjnych, za zgodą Ludowego Banku Chin, z dniem 12 grudnia 2016 r. rozpocznie się bezpośredni handel pomiędzy walutami obu krajów na rynku międzybankowym" - napisano w komunikacie z 9 grudnia.

Dozwolone będą transakcje typu spot, forward i swap - głosi komunikat. "Każda instytucja będąca uczestnikiem międzybankowego rynku RMB będzie mogła handlować RMB i PLN na rynku międzybankowym" - napisano w komunikacie.

Dzienny środek dopuszczalnego przedziału wahań CNY/PLN będzie publikowany o godz. 9.15 czasu chińskiego. W stosunku do fixingu kurs juana będzie mógł się wahać w ciągu dnia w zakresie plus minus 5 proc.

Równolegle do umożliwienia handlu złotym, China Foreign Exchange Trade System uruchomi wymienialność forinta, meksykańskiego peso, tureckiej liry, korony duńskiej, norweskiej i szwedzkiej.

Reklama

>>> Czytaj też: Ile zapłacimy za euro, dolara i franka pod koniec roku? Oto prognozy bankowców