"Jeśli chodzi o projekt kopalni, to chcielibyśmy dać temu projektowi szansę realizacji poprzez znalezienie inwestora. Nasza analiza wskazuje na to, że kopalnia w Przeciszowie ma swój potencjał inwestycyjny oraz ekonomiczne uzasadnienie, ponieważ może być zakładem o niskim koszcie wydobycia" - powiedział Domogała w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że jego zdaniem Grupa Famur, jako producent maszyn górniczych, niekoniecznie powinna angażować się w ten projekt.

"Jako dostawca maszyn górniczych posiadający własną kopalnię, bylibyśmy naturalnym konkurentem dla naszych klientów, a tego absolutnie nie chcemy robić. Chcemy być preferowanym dostawcą dla naszych odbiorców" – wyjaśnił.

Sprzedaż projektu w całości jest opcją preferowaną, lecz nie jedyną możliwą.

"Można wymyślić każdy scenariusz, w którym nie angażujemy się kapitałowo, a projekt się realizuje - czy to pozyskanie partnera, który odegra wiodącą rolę, a nasza rola spada do minimalnej, czy sprzedaż całego projektu. Nad formą jesteśmy gotowi dyskutować" - wskazał Domogała.

Dodał, że jeśli chodzi o sprzedaż projektu kopalni i inne, mniejsze projekty Kopeksu, to czas ma znaczenie, ale kluczowe jest znalezienie optymalnego rozwiązania.

Na początku grudnia TDJ sfinalizował umowę inwestycyjną z Krzysztofem Jędrzejewskim, na podstawie której przejął pośrednią kontrolę nad Kopeksem.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1,09 mld zł skonsolidowanych przychodów.

TDJ to polska, prywatna, firma inwestycyjna, prowadząca od ponad 30 lat działalność w wielu sektorach gospodarki. Jest większościowym akcjonariuszem spółek: Famur, Polskiej Grupy Odlewniczej, Pemug, Zamet Industry, Fugo oraz spółki Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze "Glinik".

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)